Domů
Evropská Unie
EU dosáhla plánovaného snížení spotřeby energie o 6 let dříve

EU dosáhla plánovaného snížení spotřeby energie o 6 let dříve

Evropská unie dosáhla v období 2000 a 2014 stabilního poklesu spotřeby energie. Celková spotřeba energie se snížila z 1 133 Mtoe na 1 061 Mtoe. Plánem EU bylo přitom dosažení spotřeby energie o hodnotě 1086 Mtoe do roku 2020. Dosažená úspora je srovnatelná s celkovou spotřebou energie ve Finsku v roce 2014. 

Vývoj spotřeby energie v EU mezi lety 2000 a 2014 podrobně zkoumá nová studie od Společného výzkumného střediska Evropské komise (JRC). Studie rozděluje spotřebu do 4 základních skupin – budovy, služby, doprava a průmysl. Největší pokles celkové spotřeby energie byl ve zkoumaném období zaznamenán v průmyslovém sektoru, a to o 17,62 %. Znatelný pokles zaznamenaly také sektor bydlení, a to 9,52 %. Spotřeba v dopravě se zvedla o +2,21 % a největší zvýšení spotřeby zaznamenaly služby, a to až o 16,48 %. Trend zvyšování spotřeby v terciálním sektoru se očekává i do budoucna.

Dle zmíněného reportu byla doprava v roce 2014 zodpovědná za třetinu celkové spotřeby energie v Evropské unii a potvrdila tak svojí roli v energetice. Ačkoliv se celkově spotřeba v dopravě zvýšila, od roku 2007 do roku 2013 klesala a v posledním zkoumaném roce vzrostla o 1,4 %, především díky zotavující se ekonomice.
V rámci dopravy se podílí na spotřebě nejvíce silniční doprava (zde došlo k 2% nárůstu). Velký nárůst ve spotřebě zaznamenala také letecká doprava s téměř 15 %.

Zdroj grafu: energetická studie na https://ec.europa.eu/jrc

Z pohledu energetické úspornosti budov hrály kromě standardních faktorů, jako je počasí, velkou roli i charakteristika budovy (obálka, izolace,…) či ekonomické, sociální a kulturní vlivy. Součástí studie byly i domácí spotřebiče. Ty se v průběhu období stávaly více úspornějšími a do jisté míry tak definovaly energetickou spotřebu v oblasti budov.

Celková spotřeba energie v evropském průmyslu od roku 2008 klesá. Snížená výroba železa a oceli, která se nejvíce podílí na spotřebě energie v oblasti průmyslu, vedla k celkovému poklesu spotřeby energie o 24 %.

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česko si z bruselského summitu veze \"úkoly\" pro předsednictví: řešit drahé energie nebo připravit vrcholnou schůzku s těmi, kdo chtějí do EU
24. červen 2022, 17:27
Green Deal ano, ovšem na cestě k němu přibyla nechtěná zastávka – uhlí
24. červen 2022, 09:20
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Josef
3. září 2016, 00:03

Ona by to byla dobrá zpráva , kdyby celkovým důvodem takového snížení spotřeby el. energie byla výtečná energetická strategie , bohužel důvod pro snížení je v tom ,že došlo k dlouhodobé hospodářské stagnaci a zaostávání EU za zbytkem světa a EU je posledních 16 let nejméně úspěšným světovým regionem.

Vladimír Wagner
3. září 2016, 09:00

Ono to je vidět i z těch grafů, hlavní propad je u průmyslu po roce 2008, kdy začala krize. Zároveň se začal stále intenzivněji hlavně energeticky náročný průmysl přesouvat do Číny a podobných zemí. Příkladem z energetiky je, že většina fotovoltaických panelů je z Číny. Evropa se přesouvá od průmyslové výroby ke službám (a to nejen v produkci, ale i v počtu absolventů škol ...). A alespoň podle mého názoru je otázkou, zda je toto správná cesta.

Milan Vaněček
3. září 2016, 10:03

Ona taky spotřeba energie na jednoho obyvatele v USA už 15 let klesá. Ale přesto je mnohonásobně vyšší než na 1 obyvatele Číny. Zkrátka růst je jenom tam kde je nízká výchozí úroveň. Známkou vyspělosti země není růst spotřeby energie. Růst spotřeby energie je typický pro rozvojové země.

energetik
3. září 2016, 14:03

Super, jen tak dál a nepolevovat. V průmyslu (nedávno jsem byl v Mittalu a Třineckých železárnách) a je tam ještě vidět značné plýtvání energiemi a surovinami, ještě je hodně možností jak dále pokračovat. A když "náš" konkurenceneschopný průmysl nechce tak ať ho dotuje Čína v Číně. Stejně po zařazení Číny do tržní ekonomiky a zrušení cel to ani nijak jinak s "našim" nekonkurenceschopným průmyslem nepůjde, nemáme suroviny ani přebytečnou levnou čistou energii (nechceme mít). Jinde jsou daleko vhodnější podmínky a trh toho využije, pokud se zase neuzavřou hranice a současní komunisté u koryt nezačnou zase zbrojit proti všem. O ceně pracovní síly už tu ani tak moc nejde, maximálně u jen těch kteří budou u pásu nebo robotům podávat a odebírat materiál.

Fotovoltaické panely se vyrábí po celém světě i v ČR, na ty Čínské je v EU clo, podobně jako na ocel, ale už to netržní ochraňování nekonkurenceschopného průmyslu nebude moc dlouho udržitelné.

Martin Hájek
4. září 2016, 18:33

Propad u domácností v roce 2014 není dán nějakými zázračnými úspornými opatřeními, ale extrémně mírnou zimou. Totéž se v menší míře projevilo i ve službách, kde se také vytápí. V dopravě výrazně klesá spotřeba energie v železniční a vnitrozemnské lodní dopravě, což je ovšem dáno poklesem přepravních výkonů (doprava se přesouvá stále více na silnice). Takže suma sumárum není moc nad čím jásat. Klesá hlavně spotřeba v průmyslu a to hlavně díky poklesu výroby energeticky náročných výrobků typu ocel, které EU stále více dováží. Ze strategického pohledu je to samozřejmě cesta do pekel, tedy pokud nechce být Evropa jen skanzenem pro turisty.

Petr Hariprasad Hajič
8. květen 2018, 00:40

Nevidím důvod, proč si držet energeticky náročnou výrobu oceli. Rudu musíme stejně dovážet. Viděl bych v tomto ohledu spíše smysl v zušlechťování. Tj. železo z ocel by byla z dovozu. Z tohoto pohledu by to chtělo uživit tradici na Kladně a transformovat výrobu v Ostravě. Pokud se týče domácností, tak bych řekl, že snižování spotřeby je trend, který má několik důvodů. Hlavní je zřejmě zateplování budov. Teplá zimy jsou až sekundární důvod. Podobně je na tom elektrická energie. Hodně dělá svícení - LED žárovky a výpočetní technika, která velmi pokročila směrem k hospodárnosti. Pro představu, Workstation se špičkovým příkonem 500W se dá nahradit Barbone se zdrojem kolem 50W.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se