Eurostat: Nejdražší elektřinu mají Němci a Dánové. Ceny v ČR jsou pod průměrem

DomůElektřinaEurostat: Nejdražší elektřinu mají Němci a Dánové. Ceny v ČR jsou pod průměrem

Evropská statistická agentura Eurostat po půl roce opět zveřejnila srovnání průměrných cen elektřiny v Evropě pro domácnosti. Nejvíce za elektřinu platí naši západní sousedi, naopak nejlevnější proud mají na Ukrajině a na Balkáně.

Podle Eurostatu je typická domácnost charakterizována ročním odběrem elektřiny v rozmezí 2500 až 5000 kWh. V minulých dnech byla zveřejněna data za první pololetí letošního roku 2017. Nejvyšší ceny jsou již tradičně v Německu a Dánsku, kde v prvním letošním pololetí německé ceny dohnaly dánské a nyní domácnosti v těchto zemích platí 0,305€ (cca 7,8 Kč) za odebranou kWh.

Tento výsledek není nečekaný s ohledem na energetickou politiku obou zemí, které se odvrací od konvenčních zdrojů a masivně podporují OZE. Třetí nejdražší cenu elektřiny v Evropě platí Belgičané a to 0,28 €/kWh. Ti sice v konečné ceně neplatí tolik na daních a poplatcích, ale zbylé složky ceny elektřiny jsou jedněmi z nejvyšších v Evropě.

Naopak nejnižší ceny v rámci Evropské unie platí obyvatelé Bulharska a to 0,096 €/kWh (zhruba 2,5 Kč/kWh), dále následuje Litva (0,112 €/kWh) a Maďarsko (0,113 €/kWh). Průměrná cena elektřiny, přesněji vážený průměr, činí v EU 0,204 €/kWh.

Česká republika se řadí mezi země, kde je elektřina tradičně levnější než ve většině Evropy. Cena elektřiny je u nás 9. nejnižší v rámci EU a v průměru česká domácnost zaplatí 0,144 €/kWh, tedy přibližně 3,7 Kč/kWh. Zajímavostí zůstává, že bez započtení DPH a jiných daní (zpravidla poplatky na OZE), by například v Dánsku byla nižší cena elektřiny než u nás a ve většině evropských států.