Evropské ceny elektřiny vyskočily vzhůru jako mrazy, které svírají Evropu od Paříže po Varšavu

DomůElektřinaEvropské ceny elektřiny vyskočily vzhůru jako mrazy, které svírají Evropu od Paříže po Varšavu

Evropské ceny silové elektřiny se vyšplhaly k nejvyšším hodnotám za posledních 10 let, stejně jako neobvykle chladné počasí. Dodávky elektřiny totiž v současnosti poklesly kvůli odstaveným elektrárnám a nepříznivému počasí.

Německé a belgické ceny elektřiny vyskočily v posledních dnech na nejvyšší úroveň od roku 2008, zatímco ty francouzské vzrostly na šestitýdenní maxima. Teploty v severozápadní Evropě podle meteorologů budou tento týden o 4 °C nižší, než je průměr tohoto období za posledních 30 let.

Situaci také znepříjemňuje nízká výroba ve vodních zdrojích, kdy letošní prosinec byl tím nejsušším od roku 1959. Mrazivé počasí také zapříčinilo zrušení několika letů z Frankfurtu nad Mohanem, způsobilo několik malých výpadků dodávek ve Švýcarsku a přerušilo námořní dopravu na zamrzlých řekách.

Takto chladnou zimu čekal málokdo

„Málokdo byl připraven na tento průběh zimy, protože v posledních letech byly zimy mírné,“ říká Elchin Mammadov, odborný analytik agentury Bloomberg v Londýně. „Tuto zimu si myslím, že uvidíme poměrně vysokou volatilitu silové elektřiny, obzvlášť v případě, když se navíc v průběhu zimy něco pokazí,“ jako například neplánovaná odstávka jaderného reaktoru.

Cena německé elektřiny minulé úterý vzrostla na 90,50 euro za MWh, což je nejvyšší cena na denním trhu (day-ahead market) od prosince 2008. Belgické ceny se vyhouply na svá maxima, hodnotou 110 euro/MWh od května 2008. Rekordy trhaly i české a německé spotové ceny elektřiny. Například v České republice se při středečním obchodování (18. ledna) dosahovalo na denním trhu cenové úrovně až 130,20 euro/MWh. Pro dnešní den se nejvyšší cena za 1 MWh vyšplhala na 115 euro (Zdroj: OTE ČR).

Provozovaným jaderným blokům se díky mrazivému počasí daří a vyrábí více elektrické energie; Zdroj: Archiv EDU

Polární vzduch proudící ze Skandinávie přinesl do některých částí Německa mráz, který minulý týden způsobil pokles teploty až na – 20 °C. Obdobně nízké teploty bylo možné naměřit i u nás. Předpovědi pro zbytek tohoto týdne jsou již optimističtější a uvádějí teploty pohybující se okolo 0 °C (zdroj: Wetter.de).

Průměrné teploty za minulý týden jsou oproti průměru za stejné období v posledních 10 letech nižší o 4,2 °C.

Výroba v německých větrných elektrárnách se kvůli počasí znatelně snížila. Předpověď průměrné denní výroby pro tento týden je 3,9 GW, což je oproti měsíčnímu průměru denní výroby, který činí 15 GW, nezanedbatelný pokles. Například minulé pondělí výroba byla po většinu dne oproti předpokladům o 10 GW nižší.

Větrná farma Horns Rev 2; Zdroj: Vattenfall

„Situace bude kvůli nízké produkci větrných zdrojů napjatá po celý tento týden,“ uvedl v pondělí německý obchodník na trhu s elektřinou Ricardo Klimaschka ze společnosti Energieunion GmbH. „To se ale v následujícím týdnu může změnit, neboť se má oteplit a bude více větrno.“ Největší produkci z větrných elektráren očekává společnost Weather Co. 25. ledna, kdy může výroba nárazově vzrůst až na 23 GW.

Zaměstnanecké stávky

Počátkem tohoto týdne se ve Francii uskutečnila 24hodinová stávka zaměstnanců energetické společnosti EDF, při které mělo dojít k omezení výroby elektrické energie. Podle dostupných zdrojů však k výraznému omezení výroby nedošlo. Úterní stávkou vyhrožovali i zaměstnanci německých uhelných elektráren společnosti Uniper.

Momentálně je 6 z celkového počtu 58 francouzských jaderných reaktorů společnosti EDF odstaveno. Společnost EDF dostala kvůli chladnému počasí od francouzského státního dozoru dvoutýdenní odklad zahájení bezpečnostních kontrol na jaderném reaktoru Tricastin 2. Zároveň EDF usiluje o odložení odstávky dalšího jaderného bloku. Provozovatel francouzské elektrizační soustavy, společnost RTE, již v listopadu varoval před možností blackoutů vlivem nedostatečné výroby a vybízel k přijetí opatření pro snížení spotřeby elektrické energie.

Německo kvůli ledu omezuje na některých částech Dunaje maximální délku plavidel, zatímco rumunský ministr energetiky Toma Petcu minulý týden varoval, že dva největší producenti uhlí v zemi mají při stávajícím objemu spotřeby elektřiny zásoby pouze na několik dní.