Finský Fortum zvažuje vstup do Uniperu

DomůElektřinaFinský Fortum zvažuje vstup do Uniperu

Finská energetická společnost Fortum  podle informací agentury Bloomberg zvažuje nákup podílu ve společnosti Uniper. Po vyčlenění „klasické energetiky“ ze společnosti E.ON do nově vzniklého Uniperu počátkem minulého roku vstoupil Uniper loni v září s částí svých akcií na burzu. Zbývající část akcií si ponechal E.ON. Právě o nákupu těchto akcií by měl Fortum jednat.

Podíl, který může Fortum od E.ONu ve společnosti Uniper získat, je 46,65 %. Fortum si touto akvizicí může připravit půdu pro převzetí celé společnosti, které může být dle zdrojů obeznámených se situací také součástí plánu společnosti Fortum.

Akcie Uniperu reagovaly na tyto informace největším růstem od loňského prosince, když jejich hodnota včera stoupla o 4,1 % na 17, 36 eur.

Společnost Uniper, jejíž tržní hodnota je přibližně 6,1 miliard eur (160 mld. Kč), provozuje uhelné, plynové  ale i vodní elektrárny. Dále Uniper vlastní podíl  v plynovodech, LNG terminálech a jaderných elektrárnách po celé Evropě.

Zájem Fortumu se očekával, ve hře je však i pouhý nákup vodních elektráren

Převzetí Uniperu je považováno analytiky banky Goldman Sachs za jednu z největších letošních očekávaných akvizic v energetickém sektoru. Jako potenciální zájemci dle Goldman Sachs připadali v úvahu společnosti jako RWE, EPH a právě finský Fortum.

Státem vlastněná společnost Fortum má díky předchozímu prodeji aktiv z oblasti distribuce elektrické energie v hodnotě 9,3 miliardy eur dostatek zdrojů pro investici takovéhoto charakteru. Zájem společnosti Fortum o realizaci větší fúze nebo akvizice potvrdil v březnu i její generální ředitel Pekka Lundmark.

Někteří analytici předpokládají, že hlavním zájmem Fortumu bude získat pouze vodní elektrárny společnosti Uniper ve Švédsku a že převzetí celé společnosti je méně pravděpodobné. Takovýto scénář je také pravděpodobnější podle zdrojů agentury Reuters.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...