Domů
Elektřina
Hitachi ABB Power Grids realizovala pro EG.D unikátní modernizaci chránění rozvodny
Komerční sdělení

Hitachi ABB Power Grids realizovala pro EG.D unikátní modernizaci chránění rozvodny

Výměna dosluhujících ochranných a ovládacích terminálů atypické rozvodny, nutnost zvýšit přesnost měření instalovaných senzorů a integrace digitálních řešení. To byly, kromě dalších, hlavní požadavky společnosti EG.D v projektu modernizace rozvodny R22 kV Bahňák, na které se podílela společnost Hitachi ABB Power Grids.  

Rozvodna R22 kV Bahňák v areálu firmy Toma Otrokovice, a.s. byla dostavěna v roce 1970. Venkovní část tvoří technologie rozvodny 110 kV s VVN/VN transformátory, ve vnitřní části je pak kromě společných provozů vnitřní rozvodna 22 kV, zcela atypicky vybavená sensory měření. Právě tato konfigurace proměnila tento projekt v ojedinělou akci – ve společnosti EG.D  nikde jinde sensory v rozvodně využity nejsou.

Výše zmíněná rozvodna prošla v roce 1999 rekonstrukcí, v jejímž rámci byl instalován GIS (plynem izolovaný) rozváděč 22 kV. Právě při této rekonstrukci byla nasazena technologie senzorů pro zpracování měření napětí a proudu. Po 20 letech provozu nastala potřeba vyměnit dožité ovládací a ochranné terminály rozváděče za moderní terminály s komunikačním protokolem IEC 61850.

Atypická rozvodna Bahňák má díky Hitachi ABB Power Grids unikátní systém chránění a řízení

Hlavním cílem byla nejen revitalizace ochran, ale i fakt, že moderní ochranné terminály bylo třeba připojit na stávající měřicí technologii. U senzorů proudu bylo třeba provést kalibraci a výpočet nových korekčních faktorů s cílem zvýšit přesnost naměřených hodnot na 1% a tím i spolehlivost provozu rozvodny. U senzorů napětí byla situace složitější. Cíl zvýšit přesnost měření znamenal doplnit pole měření, které bylo vybaveno konvenčními přístrojovými transformátory.

Vhodné řešení jsme hledali více než dva roky a nalezli jsme ho s příchodem nových ochran typu REX 640,” uvedl Martin Fabián, vedoucí oddělení Správy ochran a automatik společnosti EG.D, a.s. „Rozhodli jsme se také otestovat novou technologii, digitální sběrnici, která nám umožňovala provádět měření polí digitálně a nechali jsme si od společnosti Hitachi ABB Power Grids zpracovat nabídku.

Díky využití digitální sběrnice pro měření napětí se podařilo dosáhnout požadované přesnosti měření, při minimalizaci finančních nákladů, jelikož nebylo nutné senzory napětí nahradit ve všech polích. Pro zajištění spolehlivosti měřených hodnot bylo třeba vytvořit speciální topologii komunikační sítě. V tomto ohledu se obě strany musely vypořádat s návrhem náročného řešení a následnou realizací.

EG.D se společně s námi vydal unikátní cestou tak, abychom zachovali stávající primární technologii a modernizovali pouze systém chránění a řízení. Jednak to pro zákazníka znamenalo výrazně nižší investici oproti kompletní rekonstrukci rozvodny a zároveň došlo k daleko menšímu provoznímu omezení během uvádění do provozu,“ dodal Jakub Schwarz, ředitel realizace Hitachi ABB Power Grids.

Další kroky po podepsání smlouvy následovaly v nezvykle rychlém sledu. „Zatímco obvyklý proces zahrnuje zhruba roční přípravu projektu – výběr hlavního dodavatele, subdodavatele a následně realizaci zakázky, v tomto případě se vše zvládlo během pouhého půl roku,“ přidal Jakub Schwarz.

„Projekt tohoto typu a rozsahu se samozřejmě nevyhnul ani nejrůznějším výzvám, ať už technickým nebo organizačním. Mezi hlavní patřila situace a vývoj pandemie COVID-19, vyžadující velké nasazení všech zúčastněných stran. V této souvislosti velice oceňuji přístup celého týmu Hitachi ABB Power Grids, který se velmi poctivě a aktivně snažil tyto komplikace vyřešit,“ uvedl Martin Fabián.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
ČEZ nekoupí zásobníky plynu RWE, které mají kapacitu až na dva zimní měsíce
23. květen 2022, 14:55
Robert Malecký: ČEZ se musí rozdělit a částečně zestátnit
23. květen 2022, 06:50
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se