Domů
Elektřina
IEA do roku 2018 v Evropě neočekává žádný významný přechod od uhlí k plynu
Plynová elektrárna
Plynová elektrárna. Zdroj: https://en.m.wikipedia.org/wiki/File%3AGas_Turbine_Power_Plant.JPG

IEA do roku 2018 v Evropě neočekává žádný významný přechod od uhlí k plynu

Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) nelze při výrobě elektrické energie na území kontinentální Evropy v nejbližší době předpokládat žádné rozsáhlé nahrazování uhlí zemním plynem. Poptávka po zemním plynu by v Evropě nicméně měla v následujících letech mírně růst.

Podle Petera Frasera, vedoucího divize IEA pro trh s plynem, současná situace na trhu nenasvědčuje tomu, že se bude opakovat podobná příležitost k navýšení výroby elektrické energie z plynu jako na konci loňského roku.

Kromě levnějšího plynu by širší využití méně znečišťujícího paliva mohla rovněž podpořit i vyšší cena emisních povolenek, která by však podle Frasera musela překročit hranici 20 EUR za tunu CO2, tedy vzrůst na zhruba čtyřnásobek současné hodnoty.

„I kdyby cena plynu byla pod 10 EUR/MWh, maximum, které bychom mohli nahradit, je 8 miliard kubíků, což žádnou velkou změnu nepřinese,“ uvedl Andree Stracke, obchodní ředitel německé RWE Supply & Trading.

Nárůst cen uhlí a současný pokles ceny plynu umožnil nárůst výroby elektrické energie z plynu na konci loňského roku například v Německu či Nizozemsku. V případě Německa si plynové elektrárny v roce 2016 připsaly nejvyšší nárůst podílu na výrobě elektřiny ze všech zdrojů.

Poptávka po plynu bude růst

Podle Frasera i Strackeho nicméně poptávka po zemním plynu v Evropě poroste, přičemž příčinou nemusí být ani pokles cen. I přes očekávaný růst by v roce 2021 měla být poptávka o 13 % nižší, než v roce 2007, kdy se pohybovala na úrovni maxima.

Ačkoliv v minulém roce došlo k nepatrným změnám, či mírnému poklesu v množství dováženého zkapalněného zemního plynu (LNG), jistá změna nastala v zemích, kam plyn putoval. Díky nízkým cenám plynu se tak nenaplnila ani očekávání o dovozu amerického LNG do Evropy.

„V Evropě byla kombinace navýšení dovozu do Polska, Litvy a Francie, která byla vyrovnána poklesem v Belgii, Velké Británii a Nizozemsku,“ dodal Fraser.

Výrazný nárůst v objemu dováženého LNG Peter Fraser nepředpokládá ani v nejbližších měsících. Do roku 2021 by podle něj mohl dovoz do Evropy vzrůst o 30 miliard kubíků.

Autor úvodní fotografie: Pro-Per Energy Services

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
C
26. leden 2017, 10:59

Pokud by mělo dojít k přechodu na plyn, muselo by se přijít s nějakým opatřením v podobě norem, tedy v podobě politického rozhodnutí.

K případnému přechodu na plyn je ale také třeba aby se provedl průzkum ložisek v Evropských vodách více na jihu a aby se zahájila kooperace s Japonskem na výzkumu technologie pro těžbu hydrátů methanu. To by možná nezajistilo levnější plyn, ale zajistilo by to lepší energetickou bezpečnost. Pokud se objevují nová a nová ložiska ve vodách Egypta, Izraele a Libanonu, myslím existuje slušná šance že se se podobná velká ložiska nacházejí i ve vodách kolem Řecka, Sicílie a třeba i Španělska.

Ovšem i kdyby se zítra ráno politici rozhodli dát do této změny rozhodli jít, pak by se před rokem 2025 nic moc nestalo. Ale takovýto krok by byl velmi žádoucím.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se