Domů
Elektřina
MPO se Svazem průmyslu vyčíslují možnou podporu podniků kvůli drahým energiím
železárna

MPO se Svazem průmyslu vyčíslují možnou podporu podniků kvůli drahým energiím

Elektřina
12 komentářů
23. květen 2022, 17:26
ČTK

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy ČR (SP) v rámci tzv. dočasného krizového rámce Evropské komise vyčíslují možnou podporu podniků kvůli vysokým cenám energií. Na dotaz ČTK to za oddělení komunikace MPO uvedl David Hluštík. Dočasný krizový rámec umožňuje využít další nástroje pomoci, které souvisejí s rusko-ukrajinským konfliktem, upozornil ředitel sekce hospodářské politiky SP Bohuslav Čížek. K další podpoře se ministerstvo nevyjádřilo.

Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu 24. února. Evropská komise dočasný krizový rámec zveřejnila na konci března. Firmy zasažené protiruskými sankcemi a vysokými cenami energií mohou získat až desítky milionů korun prostřednictvím přímých dotací, daňových a platebních výhod nebo záruk či úvěrů. Zda a jak členské státy tu možnost využijí, závisí na jejich rozhodnutí.

Podpora na dodatečné náklady kvůli zvýšení cen plynu a elektřiny se smí vztahovat k období od února do prosince letošního roku. Nárok na dotace budou mít jen firmy, které prokážou měsíční nárůst nákladů na energie o 200 procent ve srovnání se stejným období loňského roku. Jedna společnost bude moci získat nejvýše dva miliony eur (asi 50 mil. Kč).

Ilustrační foto

MPO chce podle Hluštíka získat odhad finančních požadavků podniků, které by na podporu měly nárok. „Na jednáních (s MPO) upozorňujeme, že situace je kritická a toto opatření musí být rychle dotaženo do konce a musíme tento dočasný krizový rámec v cenách energií využít,“ uvedl Čížek. Dodal, že některé podmínky jsou nastaveny velmi přísně a nárok na kompenzace by tak měl jen malý počet společností. SP proto navrhuje zvýšení maximální výše dotace nebo zmírnění podmínky nárůstu ceny elektřiny nebo plynu.

Česká republika by se podle SP také neměla omezovat na využití jen části dočasného krizového rámce. „Krize a omezující opatření vůči Rusku ovlivňuje hospodářství mnoha způsoby, včetně narušení obchodních vazeb,“ řekl dále Čížek. Potřebná je pomoc také pro exportéry, kterým by stát mohl nabídnout program záruk. Ten podle Čížka využívá už například Německo. „O dalších opatřeních se zatím diskutuje na pracovní úrovni a rádi bychom i zde viděli konkrétní posun,“ doplnil.

Dopady války na Ukrajině na české firmy řeší pracovní skupina na MPO nazvaná Český průmysl a Ukrajina. Funguje od konce března, schází se zhruba jednou za 14 dní. Tým je složený z náměstků resortu a zástupců Svazu průmyslu a dopravy, Hospodářské komory a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Maly Jarda
23. květen 2022, 18:50

zajímavé je že Fialův režim plánuje v případě snížení či přerušení přerušení dodávek plynu z Ruska (a jeho následujícícho kritického nedostatku) zastavit dodávky plynu českému průmyslu jakožto první krok

... asi tento plán dostali z Americké ambasády .. nebo z Bohnic .. těžko říct

Jan Stehlik
23. květen 2022, 21:00

Tady máte přímo odběrové stupně u plynu , co se bude odpojovat .

https://www.e15.cz/plyn-z-ruska-dodavky-plynu-v-cr-plan

Karel Navratil
24. květen 2022, 16:18

Jen ať to našemu vůdci pěkně vyčíslí, však opozice také vyčítala Babišovi, že podporoval hospodské, herce a všechny, kteří nemohli při covidu chodit do práce...

Rejpal
24. květen 2022, 17:17

Nejlepší je , že se právě dohodli, neuvolnit pravidla pro instalace FVE , takže hezky nad 20kW na stavební povolení a nad 10kW už jen pro podnikatele bez možnosti čerpat podporu v nezaměstnanosti. Taková 15kW FVE na střeše z tohoto pohledu může hezky prodražit , protože až majitel přijde o práci tak mu řeknou, že má to svoje státem vynucené podnikání rozšířit na plný úvazek - asi má tu svojí FVE hypnotizovat , aby začala vyrábět jako 300kW a uživila ho....

Ladislav Novák
23. květen 2022, 20:05

V zimě, kdy jsou domácnosti závislé na plynu k vytápění, byste dělal co? Nechal je vymrznout a přestěhovat občany do výroby, aby se ohřáli? :-)

Turby
23. květen 2022, 20:35

ad absurdum: kdyz nepobezi ekonomika, nebude mit plebs stejne za co plyn koupit a navic bude jeste hladovet. ale rekl bych, ze mnozi pevne veri, ze v takovem pripade staci rozhodit barevne papirky z vrtulniku a vseho bude opet dost.

Rejpal
23. květen 2022, 23:11

No víte co bych dělal já. Okamžitě bych s Ruskem vyjednal mezistátní smlouvu o dodávkách ropy a plynu stejně jako Maďarsko nebo Německo A také bych okamžitě přestal dodávat zbraně na Ukrajinu, aby ta válka už konečně skončila a přestali tam umírat lidé.

Ladislav Novák
23. květen 2022, 23:23

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Co je Rusko zač, to víme až moc dobře. Takže raději podpořím svými penězi Ukrajince, aby Rusko hnali zbraněmi zpátky k Moskvě. A vy se s Ruskem klidně objímejte kvůli levnému plynu...

Copak jste asi dělal při ruské okupaci v osmašedesátém? Mával rudými praporky na "osvoboditele od kontrarevoluce"?.

Rejpal
24. květen 2022, 20:11

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Ne nemával jsem když nás zabrali Ukrajinci spolu s Poláky a DDR, ani jsem nebrečel pro Martina Luthera Kinga. Nicméně to, že se to stalo považuji za velmi špatné okupační jednotky tady byly 20 let , bylo to na chlup přesně co naše armáda okupovala Afgánistán - chování okupačních armád v Afgánistánu včetně té naší , která hrdině vyslýchala Afgánského zajatce až to nepřežil bylo nesrovnatelně horší než co se dělo nám v roce 68. Nevidíte si ani na špičku nosu.
.

Ladislav Novák
23. květen 2022, 21:27

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Ad absurdum: Máme přijít za carem Putinem, že se zříkáme svobody a demokracie a necháme se obsadit ruskou armádou, když nám nechá levný plyn? :-P
.

Rejpal
24. květen 2022, 20:55

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Žádnou svobodu a demokracii tady už dávno nemáme, lidé jsou souzeni za svoje názory, vyhazování z práce a v médiích běží Americká propaganda. Tomu říkáte demokracie ? Je to stejné jako za komunistů jen s tím rozdílem , že tehdy bylo SSSR dobré a USA špatné dnes je to opačně + navíc máme LGBT , genderismus a zelenou ideologii. Místo RVHP je EU a ČR je stejným satelitem jako byla před rokem 89. Jediné co se je lepšilo je to , že ještě není plánované hospodářství a že cca od roku 2005 můžete teoreticky legálně zbohatnout , protože zrušili progresivní daně kde to nešlo - ale třeba v Německu už dnes legálně nezbohatnete , protože Vám nad určitý příjem většinu peněz vezme stát. Až to zase zavedou i u nás což už nebude dlouho trvat, pak už budeme žít v plné verzi komunismu 2.0. kam neochvějně směřujeme. Teď už se vláda snaží o zavedení "korespondenčních voleb" , je to jejich stěžejní téma hádejte proč...
.

PetrD
24. květen 2022, 22:30

Vzhledem k tomu, že vás za tenhle komentář nikdo nezavře, tak blábolíte. Lgbt a zelení tu nevládnou. Přečtete si denně ruské noviny, a pochopíte rozdíl mezi demokracií a autokracií. No vy asi ne, to je marná snaha.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se