Největší dodavatel větrných turbín Vestas přemýšlí o expanzi do oblasti akumulace

DomůElektřinaNejvětší dodavatel větrných turbín Vestas přemýšlí o expanzi do oblasti akumulace

Dánský výrobce větrných turbín Vestas, který se v roce 2016 dostal na první místo žebříčku řazeného podle roční výstavby větrných elektráren, přemýšlí o vstupu do oblasti akumulace energie. Vestas by expanzí do tohoto odvětví rád zvýšil využívání energie větru a současně snížil celkové náklady větrných elektráren. 

Větrný sektor vstupuje do fáze pomalejšího růstu a stabilní poptávky po větrných turbínách, což nutí výrobce těchto zařízení poohlížet se po alternativách zajištujících růst tržeb.

„Sektor akumulace je zajímavý a existuje spoustu malých startupů, které by mohly být zajímavé. Cílím na průmyslové baterie,“ řekl zahraniční agentuře Reuters předseda představenstva Vestas Bert Nordberg.

„Pokud dokážete uložit přebytečnou produkci vhodným způsobem, sníží to celkové náklady,“ dodal Nordberg s tím, že by Vestas mohl zvážit nákup menších podílů ve více společnostech a počkat, které se bude dařit nejvíce, než přistoupí k velké akvizici.

Zpětný odkup akcií je nudný

Nordberg dále řekl, že preferuje investování peněz, které má nyní Vestas k dispozici, před zahájením programu zpětného odkupu akcií.

„Máme 3,2 miliardy euro v hotovosti a žádné dluhy, takže si můžeme dovolit investovat. Zpětný odkup akcií je nudný. Je lepší, když najdeme něco, co pomůže rozvoji společnosti, takže naléhám na management, aby měli lepší nápady než zpětný odkup akcií.“ dodal předseda představenstva Vestas.

Vestas prožívá v posledních letech stabilní růst a hodnota jeho akcií se za posledních 5 let zvýšila o více než 1 000 %. Ještě před čtyřmi lety se však společnost pohybovala na hraně bankrotu.

Zajímavé bude sledovat další vývoj ve větrném sektoru, kde by Vestas mohl brzy přijít o postavení největšího dodavatele větrných turbín kvůli zásadnímu kroku německého Siemensu, který se rozhodl spojit svůj business se španělskou Gamesou.

„Určitě jim znepříjemníme život. Budeme získávat zakázky…máme naprosto stejný cíl, že máme být největším hráčem,“ řekl Nordberg.