Norský Statoil plánuje výstavbu offshore větrné farmy u pobřeží USA

DomůElektřinaNorský Statoil plánuje výstavbu offshore větrné farmy u pobřeží USA

Norská společnost Statoil vysoutěžila v aukci území u pobřeží amerického státu New York, jež nabízí možnost výstavby offshore větrných zdrojů o výkonu až 1 GW. Oblast o rozloze bezmála 80 tisíc akrů společnost získala za 42,5 milionů dolarů.

Území o rozloze 79 350 akrů (321 kilometrů čtverečních) se nachází ve vzdálenosti od 30 do 60 km od pobřeží a pokrývá hloubky mezi 20 až 40 metry. Oblast nabízí potenciál k výstavbě elektráren o výkonu až 1 GW, avšak v první fázi Statoil plánuje výkon v rozmezí 400 až 600 MW.

„Jsme nadšeni, že jsme podali nejlepší nabídku ve vysoce atraktivním projektu, který je prvním pronájmem společnosti Statoil v oblasti offshore větrné energetiky ve Spojených státech. Těšíme se na spolupráci se státními agenturami státu New York, při které budeme pomocí svých inženýrských zkušeností pomáhat státu plnit jeho budoucí energetické potřeby.“

Irene Rummelhoff, výkonná viceprezidentka Statoil divize New Energy Solutions

Dalším krokem v projektu bude zpracování studií mapujících mořské podloží v dané oblasti a možnosti připojení větrných zdrojů do sítě.

Statoil proniká do oblasti offshore větrné energetiky

Plánovaný projekt u pobřeží New Yorku není zdaleka prvním projektem výstavby offshore elektráren, který bude Statoil realizovat.

V průběhu příštího roky by měla svůj provoz zahájit větrná farma Dudgeon o výkonu 402 MW vznikající u pobřeží Anglie, která se tak stane druhou větrnou farmou společnosti.

Nejvýznamnějším projektem, na němž Statoil v současné době spolupracuje v rámci čtyřčlenného konsorcia, je 2,4GW větná farma Dogger Bank, rovněž u pobřeží Anglie. Celkový potenciál oblasti Dogger Bank se nyní odhaduje na 7,2 GW, přičemž dřívější odhady hovořily až o 9 GW.

Norský ropný a plynárenský gigant rovněž spolupracuje na výstavbě jedné z největších plovoucích větrných farem na světě, která má vyrůst u pobřeží Skotska. Projekt zahrnuje výstavbu celkem pěti plovoucích turbín, každé o výkonu 5 MW.