Polská PGE požaduje spuštění kapacitního trhu v roce 2017

DomůElektřinaPolská PGE požaduje spuštění kapacitního trhu v roce 2017

Největší polská energetická společnost PGE (Polska Grupa Energetyczna) chce, aby polská vláda zavedla kapacitní mechanismus podle původních plánů ještě tento rok, aby polské uhelné bloky mohly obdržet podporu ještě před nabytím účinnosti navrhované legislativy EU. Ta vylučuje z kapacitních mechanismů zdroje s měrnými emisemi CO2 přesahujícími hodnotu 550 kg/MWh, což je v případě Polska zhruba 28 GW výkonu

PGE požaduje spuštění kapacitního trhu v Polsku podle původních plánů ještě v letošním roce, aby současné konvenční zdroje mohly obdržet alespoň část podpory, než vstoupí v platnost limit na emise CO2 navrhovaný Evropskou komisí v rámci zimního legislativního balíčku.

„Výrobní kapacita, pro niž bylo po [OP: vstupu tohoto nařízení v platnost] učiněno konečné rozhodnutí o investici, je způsobilá pro účast v kapacitním mechanismu pouze, pokud jsou její emise nižší než 550 g CO2/kWh. Výrobní kapacita s emisemi 550 g CO2/kWh nebo vyššími se neúčastní kapacitních mechanismů pět let po vstupu tohoto nařízení v platnost,“ stojí v návrhu nařízení.

První aukce by měla proběhnout do konce roku

Podle materiálu, který polské Ministerstvo energetiky zveřejnilo 4. července 2016, by měla první kapacitní aukce proběhnout na konci letošního roku po očekávané notifikaci polského kapacitního trhu Evropskou komisí. Polský model kapacitního trhu je přitom inspirován kapacitním mechanismem Velké Británie, který byl schválen Evropskou komisí v roce 2014.

„Kapacitní trh musí být zaveden v co nejkratší možné době. Musí přijít před implementací zimního balíčku EU a limitem 550 kg CO2/MWh,“ řekla na jednání komise Senátu specialistka regulatorního oddělení PGE Agnieszka Radzimowska.

Radzimowska podle zahraničního serveru Platts dodala, že by v optimálním scénáři měl zákon o kapacitním trhu vstoupit v platnost nejpozději po prázdninách. Náměstek polského ministra energetiky Grzegorz Tobiszewski minulý týden v této souvislosti uvedl, že ministerstvo plánuje zveřejnění návrhu zákona o kapacitním trhu před letními prázdninami.

Radzimowska dále řekla, že podle odhadu polských energetických společností by přizpůsobení se klimatické politice EU vyžadovalo do roku 2030 investice v elektroenergetice na úrovni 420 mld. zlotých (zhruba 2,7 bilionu korun).