Domů
Elektřina
Průzkum: Velké automobilky vidí velký potenciál ve vodíkovém pohonu
Zdroj: Joseph Brent / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Průzkum: Velké automobilky vidí velký potenciál ve vodíkovém pohonu

Více než polovina šéfů světových firem, které se podílejí na výrobě aut, vidí velkou budoucnost ve vodíkových článcích, z nichž se může vyrábět elektřina pro pohon aut. Jde o hlavní trend, který vyplývá z aktuálního průzkumu, řekl dnes na brněnské konferenci o budoucím vývoji autoprůmyslu Jan Linhart z poradenské společnosti KPMG. Průzkum společnost dělá každoročně již 19 let.

Vodíkové články jsou jednou z alternativ elektromobility. Auta disponující touto technologií není potřeba dobíjet z externího zdroje a tankování vodíku trvá podobně jako u klasických paliv.

„Za dvě dekády by měly mít různé technologie pohonu zhruba stejné zastoupení a žádná nebude dominantní,“ vyplývá podle Linharta z průzkumu.

Zákazník si bude pohon vybírat podle toho, k čemu auto potřebuje a co mu bude vyhovovat. Vývoj nových pohonů a technologií je podle Linharta daný hlavně drastickým tlakem na regulaci emisí.

Ilustrační foto

Důležitý postřeh z výzkumu také je, že bude klesat tržní podíl výrobců ze západní Evropy, což předpokládá tři čtvrtiny respondentů.

„Nutně to však neznamená pokles výroby v Evropě, ale zvýšení výroby v jiných částech světa. Zřejmé však je, že Evropa už nebude hrát tak důležitou roli,“ uvedl Linhart.

Podobně jako v předchozích letech jsou důležitými trendy robotizace a automatizace výroby a vývoj autonomních aut. Naopak zcela mimo trendy se dostalo vylepšování spalovacích motorů. Velkým tématem je také přidaná hodnota automobilek, kterou požadují zákazníci.

„Proto budou klíčovou roli hrát data, která dokážou automobilky získat z provozu prodaných aut,“ uvedl Linhart.

Zdeněk Meitner kš

Komentáře

(39)

Karel Klouček

13. říjen 2019, 22:09

Proč se téměř nemluví a nepodporuje se CNG(zemního plynu je nekolikanásobně víc než ropy a plyn je sice taky fosil.palivo,ale násobně čistější)nebo LPG?Elektřina je zatím slepá cesta(ve velkých mětech není kde nabíjet a ani sítě na to nejsou stavěny,no a 50% elektřiny u nás je z uhlí,tak se vlastně vrátíme do doby,,páry")Myslím si že vodík bude palivo budoucnosti,ale nebude to ani za 10-20 let.Já stále věřím v lidskou invenci a inteligenci,že se nakonec povede objevit nějaký jednoduchý a levný zdroj energie.

AP

24. říjen 2018, 13:16

EU by měla víc podporovat vývoj vodíkového pohonu, než baterky (plnou elektromobilitu). Je to perspektivnejší a ekologičtější. Pokud budeme pokračovat ve slepé uličce baterek, tak nám ujede vlak a Asie bude lídrem moderních technologií.

Emil

24. říjen 2018, 14:31

Problém je v tom, že 96% produkce vodíku je v současnosti z fosilních paliv, tedy ropy, zemního plynu a uhlí. Elektrolýzou vzniká pouze 4% vodíku, a to ještě ne pro účely elektromobilty, není to totiž ekonomicky výhodné. Takže výsledek by byl jen ten, že by auta dál jezdila na fosilní paliva jako dosud, jen s nižší účinností.

Petr Poruban

24. říjen 2018, 17:08

Voda se dá rozkládat i za vysoké teploty a přítomnosti katalyzátorů.

Pokud by byla po vodíku velká poptávka, mohl by se podobným způsobem získávat v Jaderných elektrárnách.

http://large.stanford.edu/courses/2010/ph240/chen2/

Emil

24. říjen 2018, 19:10

To je ale zatím jen hudba budoucnosti. Osobně bych se nevrhal do vodíkového dobrodružství s tím, že efektivní výroba se vyřeší později. Zvlášť v současné době, kdy je jaderná energetika v Evropě a USA spíše na ústupu.

Petr Poruban

24. říjen 2018, 19:48

Nerozumím přesně co tím myslíte a jaký by to mělo smysl. Na budoucnost se nedá čekat. Budoucnost se musí vytvořit ...

Pokud tyhle technologie neovládne Evropa, nezstavíme tím Čínu a další země, které JE rozvíjí. Možná od jich jednou vodík budeme vozit, tak jako dnes ropu a plyn, ze zemí, které jimi disponují. Jiné technologie budou stěží ekonomicky konkurovat přímému štěpení velkého množství vody za vysokých teplot.

Emil

24. říjen 2018, 20:56

Já zase nerozumím, jak přesně chcete tu budoucnost tvořit. Rozvojem vozů na vodíkový pohon bez toho, abyste měl pro ně efektivní a levný zdroj vodíku?

Nebo snad chcete přesvědčit evropské státy k větší podpoře JE a výstavbě reaktorů 4. generace?

Petr

25. říjen 2018, 11:15

Nejlepší tvoření budoucnosti v Česku je maximální domácí rozvoj jaderné energetiky, a dosáhnout v ní excelence mezi státy EU, konkurece už je nízká jen Francie a Švédsko, takže bude při nejhorším stačit i jen udržet si to třetí místo.

Emil

25. říjen 2018, 11:54

To ano, ale blok JE nelze postavit ze dne na den, a blok JE IV. generace už vůbec ne. Tedy výroba vodíku v JE obzvlášť u nás je opravdu hudba budoucnosti, obávám se že poměrně vzdálené.

xyz

24. říjen 2018, 17:12

Vodík je budoucnost a dlouho budoucností zůstane, pokud tedy nenastane nějaký zásadní technický průlom, ale zatím je to jako u jaderné fůze stále 20 let.Navíc nevím, kdo by chtěl mít pod sebou nádrž na stovky atm. vodíku.

Qwertz

25. říjen 2018, 07:56

Vazeny xyz. Ohledne vodiku. Pokud k havarii a naslednemu poskozeni tanku s vodikem. Ten se chova tak jak ma predurcen fyz. a chem. vlasnostmi a proste jen "vysumi". Nadze jsou umisteny v prostorach "kufru" vozidla.

Ovsem baterie elektromobilu jsou v podlaze vozidla minimalne zasahujici pod prostor ridice

a spolujezdce. Ani ja neprozivam erekci kdyz si sedam na kilogrami Lithia. Internet vam muze poskytnout spousty videii co se pri zkratu v Li bateriich odehrava i v okoli a take si zacinam zive predstavovat "mega prskavky" z bateriovych ulozist 100MW a vetsich. Cinske "inovativni" techniky kdy se i razi heslo "Uspory predevsim" a vyplati se jim vyjmout z baterii komponent halirove hodnoty.

Toz tak premyslet.

Lubos Vozar

25. říjen 2018, 09:31

No ono 70 MPa vysumenie nie je ziadna zabava a bude to rychlejsi proces ako Lithiove horenie. pri vodiku je najvacsi problem s infrastrukturov na plnenie zasobovanie a ukladanie este je to naozaj v plienkach. Nehovorim ze to nie je riesitelne, ale zatial je to naozaj neprakticke riesenie. Velmi pekna praca dostupna:

http://www.hyresponse.eu/files/Lectures/Safety_of_hydrogen_storage_notes.pdf

Vláďa

25. říjen 2018, 10:53

Skladování vodíku je možné při dvou skupenstvích. Pod tlakem nebo jako tekutý. Pod tlakem se prostě nějaké velké množství uskladnit nedá, vodík má jednu nepříjemnou vlastnost že dokáže různými materiály pronikat na mezi krystalické úrovni. Tekutý vodík se nedá udržovat pod tlakem. Pokud se podaří vodík zkapalnit je jeho uskladňování funkcí isolačního materiálu.

xyz

25. říjen 2018, 18:43

Vážený Qwertz, tady máte vyšuměni CNG kde je tlak cca pětkrát nižší než u vodíku https://www.novinky.cz/krimi/419482-kamera-zachytila-vybuch-nadrze-na-plyn-pri-tankovani-na-svitavsku.html. To,že někteří evropští obchodníci objednají a dovezou nejlevnější výrobek na trhu a tady to prodávají jako značkové zboží je jiná věc, je o tom pár dokumentů se skrytou kamerou.

xyz

25. říjen 2018, 19:29

Hondy Clarity má nádrž pod zadní sedačkou, zase by to byla rychlejší cesta k všemohoucímu Toz tak premyslet.

Peppa

25. říjen 2018, 20:37

Než se z lithiových článků stanou mega prskavky tak z vozidla v klidu vystoupí i 150 cestujících, pokud nebudou z 90% mrtví, protože není zase tak jednoduché z nich ty prskavky vytvořit (bateriový box je hodně pevný obal) .

Kuk

28. říjen 2018, 22:53

Qwertz prober se z diskotéky, u Mirai máš nádrž s vodíkem rovnou pod zadelí! A ta když "vyšumí", tak vyšumí i s tebou a s tvejma děckama co si na ní posadil. Nedej bože že to cestou potká ňákou jiskru. :((((

Chlapci z forenzího pak budou určovat kterej kousek patří komu.

https://t1-cms-4.images.toyota-europe.com/toyotaone/dede/toyota-im-rahmenprogramm-der-23-un-klimakonferenz-in-bonn_1140x498px_tcm-17-1172856.jpg

Kuk

28. říjen 2018, 23:02

U Hjundai Nexo je to ješte horší, tam se sedí přímo na tý vodíkový bombě. Největší loterie bude koupě vojetýho vodíkáče protože nikdy nebude jistota jak moc byl bouranej a v jakým stavu jsou vodíkový nádrže.

https://dyw7ncnq1en5l.cloudfront.net/optim/news/70/70515/hyundai-nexo.jpg

Peppa

25. říjen 2018, 20:39

Vodík je slepá cesta. Snad jedině jako statické energetické úložiště.

Qwertz

26. říjen 2018, 12:32

To XYZ. Mlady priteli vemte si mernou vahu CNG a vodiku. Pokud vodik hori, je to cadivy plamen. Pouziva se i na chlazeni TG200. V jistem pomeru se vzduchem tvori traskavo - vybusnou smes. Pokud dojde k havarii a tank s vodikem je poskozen tak jiskra zpusobi horeni vodiku nacervenalym plamenem. Vodik sam si hezky svizne "vysumi" ve tvaru kapky k obloze a rozhodne se nerozleva jako CNG. CNG se vam "rozleje" a hori. Srovnavat vodik a CNG je jako srovnani Damska prsa a Muchomurky .Url linky Vam sem davat nebudu. Ty jste si mohl nalezt sam nez jste stvoril ten blabol.

to Peppa. To jste teda borec. Videl jste nekde co udela 3Ah (aprox.9Wh) baterie do telefonu pri vybuchu. Nejste nahodou Peppa David Ceperfield? Ve el.car mate pod sebou od 10kWh do 50kWh. Buh zaplat. Snad to jeste nikde nehorelo. Ale o JE se take rikalo jak je JE uzasne spolehliva a ze pravdepodobnost havarie je v tisich let. Hups, a havarie byla v plne parade do deseti let. Jinak slepa cesta. Technici Toyoty jsou uplny debilove, ze se vyvojem zabyvaji. Vzdyt tu mame Peppu, staci jen dotaz?

Toz tak

Josef

24. říjen 2018, 23:25

No co se technologií týče , pak Čína už předběhla jak Evropu tak USA , dnes Čína podává největší množství patentů a právě el. mobilita je v Číně proti nám předu a ne jen ta vše kam se podíváte rychlovlaky , jaderná technika Led technologie , stavebnictví - přehrady mosty. Za 10 let bude mít Čína podobné HDP v paritě kupní síly jako my dnes což sice není nic moc , jenže pro zemi s 1.4 mld. obyvatel to bude znamenat že druhý v pořadí - patrně USA bude mít pouze poloviční celkové HDP (paritě kupní síly )než Čína. Pro Američany do bude zničující , protože je to bude hnát ke stále nesmyslnějším investicím do Armády a zavádění cel - obojí bude mít velmi negativní dopad na Americkou ekonomiku v posílí ekonomický vliv Číny

Qwertz

26. říjen 2018, 12:47

Mily priteli. Nesmely dotaz. Pouzivate vestici kouli Made in PRC a nebo Made in USA. Velice by jste mne potesil s pripadnou adresou kde se da koupit. Take nevim zda jste politolog. Pokud ano Vase alma mater je ... ?

Peppa

25. říjen 2018, 20:46

Vodík je slepá cesta a nemá budoucnost.

Petr

24. říjen 2018, 17:06

U osobních automobilů se vodík neprosadí nikdy, u dálkových autobusů a náklaďáků možná ovšem nejdřív v přespříštím desetiletí.

Qwertz

25. říjen 2018, 08:02

Petre vazim si Vas ale tohle bych netvrdil ani ja mojim pesimisticko optimistickym pohledem na zivot a co s nim souvisi.

Toz tak

Peppa

25. říjen 2018, 20:33

Vodík nemá šanci! Proti lithiovým akumulátorům má tak 10 nevýhod a jednu jedinou výhodu o kterou může hodně brzo přijít (rychlé doplnění).

Karel

25. říjen 2018, 17:35

Ví někdo, proč se nepřemýšlí o spalování vodíku? Nebylo by možné, alespoň u elektráren, dosáhnout v paroplynovém cyklu vyšší účinnosti (spalování v plynové turbíně a následné využití spalin = páry v turbíně parní)?

Technologie na to jsou, není třeba žádné extra technologické revoluce, vzácných kovů jako na články, přestavby fabrik atd.

Bylo by to dobré i pro vyrovnání výkonu JE, která by v době přebytku vyráběla a skladovala vodík podobně jako se skladuje stlačený vzduch, ideálně to kombinovat v podobě "megafabriky" spolu s odsolováním vody. Pro přímořské státy dle mě ideální řešení.

Milan Vaněček

25. říjen 2018, 17:44

Ano asi vím, najděte si: výbušná směs vodíku a kyslíku. V určitém rozmezí koncentrací hoření přejde ve výbuch.

Karel

25. říjen 2018, 18:14

Tak to snad platí pro každou hořlavinu, přesto se používají. A ano, vím, že vodík má tu koncentraci, v porovnání s jinými hořlavinami, poměrně širokou. Přesto se např. u raketoplánů využíval pro hoření :)

Vláďa

25. říjen 2018, 19:33

H2 má výhřevnost 10 785 kj/m3, zemní plyn má výhřevnost 35 900 kj/m3.

Peppa

25. říjen 2018, 20:30

Ta banda idiotů pořád věří vodíku? Vodíková mobilita je jedna velká debilita.

Qwertz

26. říjen 2018, 14:24

Predpokladam, ze jste neslysel o palivovych clancich. Doplnte si znalosti.Prosim

Vláďa

27. říjen 2018, 06:52

Palivový článek je opravdu chytrá věc. Má jeden háček. Jak bezpečně uskladnit potřebné množství vodíku. Tlaková nádoba drahá a nebezpečná, kapalný vodík dlouho nevydrží, i bez odběru se stále odpařuje.

Milan Vaněček

27. říjen 2018, 07:34

Asi nejbezpečnějšíje to přes pevnou fázi, přes hydridy. Ale ty se musí zahřát aby se z nich zase H uvolnil.

Vláďa

27. říjen 2018, 09:36

Výroba H2 elektřinou má účinnost cca 70%, Jaká je účinnost akumulace - využití?

Vláďa

27. říjen 2018, 10:31

Ve velké energetice (bloky nad 50MW) se používá H2 pro chlazení rotorů generátorů. Předpokladem bezpečného provozu je vysoká čistota. Pro zajištění bezpečného odstavení musí být v elektrárně dostatečná zásoba inertního plynu pro vytěsnění H2 ze zařízení. Zpravidla se používá CO2. Nedostatečné vytěsnění může způsobit až havárii zařízení.

Carlos

27. říjen 2018, 14:25

Jen dotaz, jakou výhodu má CO2 vůči N2?

Vláďa

27. říjen 2018, 17:24

CO2 Je výrazně těžší. Při přípravě generátoru k provozu je nutno naplnit H2. Nejdříve se na analysátor napojí horní odběr o zahájí se plnění CO2. Po dosažení zvýšené koncentrace CO2 v horním odběru je vytěsněn vzduch a nehrozí vytvoření výbušné směsi. V dalším kroku se přepojí analysátor na spodní odběr a zahájí se plnění H2 do horního prostoru. Po vyrovnání čistoty H2 na hodnotu blížící se čistotě v lahvích natlakuje se obsah generátoru na provozní tlak. Měrná váha N=1,2506 kg/m3, CO2=1,977 kg/m3.

Robin

9. listopad 2018, 10:44

Soukromě se nedivím zájmu automobilek i o vodíkový pohon. Myslím si, že ve srovnání s elektromobily nabízejí auta na tento pohon více komfortu pro řidiče, protože elektromobily mají stále problémy např. ohledně poměrně dlouhé doby nabití v řádu desítek minut (u rychlonabíječek) nebo hodin u klasického nabíjení doma ze zásuvky a dalších zatím nedořešených věcí typu zatopení v chladném období, které má negativní vliv na dojezdovost a je nutné být v tomto směru s topením opatrný.

Uznávám u aut na vodíkový pohon obavy v případě exploze nádrže, ale tohle by se týkalo nejčastěji situace, kdy řidič způsobí nějakou dopravní nehodu ( nejpravděpodobněji při vysoké rychlosti) a v případě, kdy exploduje nádrž už asi není moc rozhodující typ pohonu, protože tragédie to bude tak jako tak. I elektromobil může v důsledku nějakého zkratu začít poměrně rychle hořet a ohrozit životy minimálně posádky v autě. Navíc v jeho případě by asi byl problém s hašením pomocí vody.

Nicméně pokud řidič není hazardér co rád jezdí rychle a nezanedbává servis, nebál bych se o problémy tohoto typu bez ohledu na to čím jezdí. Navíc třeba současná vodíková auta už mají zabudovány bezpečnostní ventily, které v případě nárazu jsou schopny vodík z nádrže odvést pryč, aby nedošlo k explozi - samozřejmě, není to všemocné.

Jak je naznačeno v článku, není vyloučeno, že nakonec budou vedle sebe existovat auta na vícero typů pohonu bez větší dominance některého z nich.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.