Ředitel španělské Iberdroly označil energetické regulace v EU za kafkovské

DomůElektřinaŘeditel španělské Iberdroly označil energetické regulace v EU za kafkovské

Podle Ignacia Galána, generálního ředitele španělské skupiny Iberdrola, je současný stav energetické politiky v Evropě „kafkovský“, a na rozdíl od výstavby nových, méně znečišťujících zdrojů motivuje energetické společnosti k zachování provozu starých uhelných elektráren.

Podle Galána v Evropě není dostatek výkonu pro pokrytí budoucí předpokládané poptávky a neprobíhá dostatečná výstavba nových plynových elektráren.

Díky tomu dochází k umělému zachovávání stávajících, zejména uhelných elektráren, které by bez podpory byly uzavřeny. Evropské vlády se tak snaží předcházet situacím, kdy by mohlo v obdobích špičky poptávky či nedostatku slunečního svitu a slabého větru docházet ke krátkodobým výpadkům v dodávkách.

„Evropský systém je docela kafkovský. Na jedné straně vám říká, že ceny nesmí jít nahoru, a na straně druhé vás regulátoři stále více zatěžují, což musíte zahrnout do tarifů,“ řekl v rozhoru pro deník Financial Times Ignacio Galán.

V rámci Evropy má dle Galána největší obtíže se zajištěním dostatečného rezervního výkonu Velká Británie, kde v posledních letech neprobíhala téměř žádná výstavba nových zdrojů.

„Pokud nenabízíte dlouhodobé pobídky pro výstavbu nových elektráren, žádné elektrárny nedostanete. Vystavujete tak soustavu riziku. To je realita,“ uvedl Galán k situaci na energetickém trhu ve Velké Británii.

Pokud bychom chtěli snížit náklady na energie, pak bude podle Galána nutné odstranit z účtů veškeré poplatky, které nejsou s energií přímo spojeny. V případě Evropy totiž poplatky jako daně či příspěvky na podporované zdroje, tedy platby, které nejsou spojeny se silovou elektřinou a přenosem či distribucí, tvoří až polovinu z celého účtu.

Zdroj úvodní fotografie: Iberdrola