Domů
Elektřina
Ředitel španělské Iberdroly označil energetické regulace v EU za kafkovské
Ignacio Galán, generální ředitel španělské skupiny Ibderdrola. Zdroj: Iberdrola

Ředitel španělské Iberdroly označil energetické regulace v EU za kafkovské

Podle Ignacia Galána, generálního ředitele španělské skupiny Iberdrola, je současný stav energetické politiky v Evropě „kafkovský“, a na rozdíl od výstavby nových, méně znečišťujících zdrojů motivuje energetické společnosti k zachování provozu starých uhelných elektráren.

Podle Galána v Evropě není dostatek výkonu pro pokrytí budoucí předpokládané poptávky a neprobíhá dostatečná výstavba nových plynových elektráren.

Díky tomu dochází k umělému zachovávání stávajících, zejména uhelných elektráren, které by bez podpory byly uzavřeny. Evropské vlády se tak snaží předcházet situacím, kdy by mohlo v obdobích špičky poptávky či nedostatku slunečního svitu a slabého větru docházet ke krátkodobým výpadkům v dodávkách.

„Evropský systém je docela kafkovský. Na jedné straně vám říká, že ceny nesmí jít nahoru, a na straně druhé vás regulátoři stále více zatěžují, což musíte zahrnout do tarifů,“ řekl v rozhoru pro deník Financial Times Ignacio Galán.

V rámci Evropy má dle Galána největší obtíže se zajištěním dostatečného rezervního výkonu Velká Británie, kde v posledních letech neprobíhala téměř žádná výstavba nových zdrojů.

„Pokud nenabízíte dlouhodobé pobídky pro výstavbu nových elektráren, žádné elektrárny nedostanete. Vystavujete tak soustavu riziku. To je realita,“ uvedl Galán k situaci na energetickém trhu ve Velké Británii.

Pokud bychom chtěli snížit náklady na energie, pak bude podle Galána nutné odstranit z účtů veškeré poplatky, které nejsou s energií přímo spojeny. V případě Evropy totiž poplatky jako daně či příspěvky na podporované zdroje, tedy platby, které nejsou spojeny se silovou elektřinou a přenosem či distribucí, tvoří až polovinu z celého účtu.

Zdroj úvodní fotografie: Iberdrola

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.