Shell prodává polovinu svého podílu v plánovaných offshore větrných parcích Borssele 3 a 4

DomůElektřinaShell prodává polovinu svého podílu v plánovaných offshore větrných parcích Borssele 3 a 4

Britsko-nizozemská ropná společnost Royal Dutch Shell prodává švýcarské společnosti Partners Group polovinu svého 40% podílu v plánovaných offshore větrných parcích Borssele 3 a 4 s celkovým instalovaným výkonem 731,5 MW. Partners Group získala část podílu i od zbylých společností v konsorciu stojícím za projektem a stala se se 45 % majoritním vlastníkem projektu. 

Švýcarská společnost Partners Group souhlasila s akvizicí 45% podílu v offshore větrných parcích Borssele 3 a 4, které budou postaveny u pobřeží Nizozemska. Vybudováno zde bude celkem 77 větrných turbín Vestas o výkonu 9,5 MW.

„Borssele je atraktivní příležitostí investovat do kvalitního offshore větrného projektu společně se zkušenými partnery. Vzhledem k tomu, že se nizozemská vláda v rámci Národního akčního plánu pro obnovitelnou energii zavázala dosáhnout 16% výroby energie z udržitelných zdrojů do roku 2023, věříme, že je tento projekt dobře načasovaný a klíčový ve snaze země dosáhnout tohoto cíle.“ řekl David Daum ze společnosti Partners Group.

Partners Group dále uvedla, že projekt bude po dobu 16 let od svého plánovaného zprovoznění v roce 2021 těžit z vysoutěžené výkupní ceny. Ta by podle informací z konce roku 2016, kdy konsorcium společností Shell, Eneco, Van Oord a Mitsubishi/DGE vyhrálo tendr na výstavbu těchto větrných parků, měla činit 54,5 EUR/MWh.

Nabízená cena se vztahuje na výstavbu samotné větrné elektrárny, její připojení k síti zajistí tamní provozovatel přenosové soustavy TenneT.

Shell chce v investicích do offshore VTE pokračovat

Zahraniční server Reuters k oznámené transakci uvedl, že Shell před prodáním poloviny ze svého 40% podílu v projektu Borssele 3 a 4 zajistil financování projektu v celkové výši 1 mld. EUR, o které se má postarat konsorcium 13 bank.

Shell podle Reuters dále dodal, že chce pokračovat v investování do velkých offshore větrných parků, pokrýt nejvíce rizikovou část financování a po zajištění financování a smluv na prodej vyráběné elektřiny v dostatečném objemu část nebo celý svůj podíl v projektu prodat.

Eneco, které prodalo také polovinu svého podílu v projektu a nyní tak vlastní 10 %, v pondělí podle Reuters oznámilo, že vykoupí polovinu elektřiny vyprodukované v obou větrných parcích.