Domů
Elektřina
Shell prodává polovinu svého podílu v plánovaných offshore větrných parcích Borssele 3 a 4

Shell prodává polovinu svého podílu v plánovaných offshore větrných parcích Borssele 3 a 4

Britsko-nizozemská ropná společnost Royal Dutch Shell prodává švýcarské společnosti Partners Group polovinu svého 40% podílu v plánovaných offshore větrných parcích Borssele 3 a 4 s celkovým instalovaným výkonem 731,5 MW. Partners Group získala část podílu i od zbylých společností v konsorciu stojícím za projektem a stala se se 45 % majoritním vlastníkem projektu. 

Švýcarská společnost Partners Group souhlasila s akvizicí 45% podílu v offshore větrných parcích Borssele 3 a 4, které budou postaveny u pobřeží Nizozemska. Vybudováno zde bude celkem 77 větrných turbín Vestas o výkonu 9,5 MW.

„Borssele je atraktivní příležitostí investovat do kvalitního offshore větrného projektu společně se zkušenými partnery. Vzhledem k tomu, že se nizozemská vláda v rámci Národního akčního plánu pro obnovitelnou energii zavázala dosáhnout 16% výroby energie z udržitelných zdrojů do roku 2023, věříme, že je tento projekt dobře načasovaný a klíčový ve snaze země dosáhnout tohoto cíle.“ řekl David Daum ze společnosti Partners Group.

Partners Group dále uvedla, že projekt bude po dobu 16 let od svého plánovaného zprovoznění v roce 2021 těžit z vysoutěžené výkupní ceny. Ta by podle informací z konce roku 2016, kdy konsorcium společností Shell, Eneco, Van Oord a Mitsubishi/DGE vyhrálo tendr na výstavbu těchto větrných parků, měla činit 54,5 EUR/MWh.

Nabízená cena se vztahuje na výstavbu samotné větrné elektrárny, její připojení k síti zajistí tamní provozovatel přenosové soustavy TenneT.

Shell chce v investicích do offshore VTE pokračovat

Zahraniční server Reuters k oznámené transakci uvedl, že Shell před prodáním poloviny ze svého 40% podílu v projektu Borssele 3 a 4 zajistil financování projektu v celkové výši 1 mld. EUR, o které se má postarat konsorcium 13 bank.

Shell podle Reuters dále dodal, že chce pokračovat v investování do velkých offshore větrných parků, pokrýt nejvíce rizikovou část financování a po zajištění financování a smluv na prodej vyráběné elektřiny v dostatečném objemu část nebo celý svůj podíl v projektu prodat.

Eneco, které prodalo také polovinu svého podílu v projektu a nyní tak vlastní 10 %, v pondělí podle Reuters oznámilo, že vykoupí polovinu elektřiny vyprodukované v obou větrných parcích.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.