Domů
Elektřina
Spolehlivost německé sítě byla podle regulátora vysoká i v loňském roce

Spolehlivost německé sítě byla podle regulátora vysoká i v loňském roce

Spolehlivost dodávek elektrické energie z distribučních soustav byla v Německu podle tamního regulátora Bundesnetzagentur (BNetzA) na vysoké úrovni i v roce 2016. Němečtí odběratelé elektrické energie se v loňském roce museli neplánovaně obejít bez elektrické energie v průměru necelých 13 minut.

Kvalitu dodávek elektřiny regulátor posuzuje ukazatelem SAIDI (System Average Interruption Duration Index), který popisuje průměrnou dobu trvání přerušení dodávky elektrické energie za rok na koncového odběratele elektrické energie.

Provozovatelé distribučních sítí jsou povinni německému regulátorovi v roční správě hlásit počet přerušení dodávek, jejichž doba trvání přesáhne tři minuty, spolu s jejich rozsahem a příčinou. V loňském roce němečtí provozovatelé DS nahlásili celkem 172 504 přerušení.

„Kvalita dodávek elektrické energie je v Německu již řadu let trvale vysoká. Tento mírný nárůst je způsoben mírně zvýšeným nárůstem přerušení dodávky na úrovni středního napětí. Na druhou stranu, stále rostoucí decentralizovaná výroba nemá žádný negativní dopad na výrobu elektřiny,“ říká Jochen Homann, předseda Bundesnetzagentur.

V loňském roce v Německu vzrostl počet přerušení dodávek, která byla v odpovědnosti provozovatelů sítí. Ta zahrnují například přerušení dodávky sepnutím spínacích zařízení s mechanickou poruchou, nesprávným provozem nebo přetížením síťových prvků. Například, v jednom případě vadný kabel na úrovni vysokého napětí vedl k dlouhotrvající poruše transformátoru.

Přestože počet přerušení poklesl vůči 177 751 přerušením v roce 2015, index SAIDI za rok 2016 nepatrně vzrostl z 12,7 minut na 12,8 minut. Do výpočtu indexu SAIDI německý regulátor nicméně nezahrnuje plánovaná přerušení či přerušení dodávek způsobená vyšší mocí, tedy například vlivem živelných pohrom.

Podrobný seznam přerušení má vést k vyšší transparentnosti

Za účelem zvýšení transparentnosti německý regulátor plánuje zveřejnit na svých webových stránkách index SAIDI pro jednotlivé federální státy, stejně jako anonymní seznam jednotlivých hlášených přerušení. Zveřejnění seznamu, který má pokrývat období mezi lety 2008 a 2016, je naplánováno na letošní poslední čtvrtletí.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.