Motory Rolls-Royce pohání 120MW elektrárnu v Mozambiku

DomůElektřinaMotory Rolls-Royce pohání 120MW elektrárnu v Mozambiku

Rolls-Royce uvedl v jihoafrickém Mozambiku do provozu 120MW elektrárnu, kterou pohání 13 plynových motorů. Jedná se o největší systém svého druhu uvedený do provozu společností Rolls-Royce.

V mozambickém Ressano Garcia byla včera oficiálně uvedena do provozu nová plynová elektrárna, která má zajistit energii pro rychle rostoucí ekonomiku tohoto afrického státu. Elektrárnu tvoří 13 plynových dvaceti válcových motorů typu B35:40V20AG2. Motor pracuje na 750 otáčkách za minutu.

Motor společnosti Rols-Royce typ B35:40V20AG. Třináct těchto motorgenerátorů pohání 120MW elektrárnu v Mozambiku.

Nová plynová elektrárna se nachází nedaleko hranice s Jihoafrickou republikou u města Ressano Garcia. Vlastníkem a zároveň provozovatelem elektrárny je nezávislý výrobce Gigawatt Mozambique, který má uzavřenou smlouvu na dodávku elektřiny do distribuční sítě se státem vlastněnou utilitou Electricidade de Mozambique (EDM).

“Rozhodnutí pořídit generátory společnosti Rolls-Royce bylo založeno na detailním technickém, ekonomickém i obchodním hodnocení různých dodavatelů. Těšíme se na další spolupráci se společností  Rolls-Royce v dlouhodobém horizontu. Naším plánem je vytvořit z elektrárny v Ressano Garcia vlajkovou loď spolupráce mezi Gigawatt a Rolls-Royce,” poznamenal ke spuštění elektrárny Dieter Klingenberg, technický ředitel Gigawatt Mozambique.

Potenciál pro další využívání plynových motorů pro výrobu elektřiny v afrických zemích spatřuje i samotný Rolls-Royce.

“Naše středně rychlostní spalovací motory efektivně využívají zemního plynu jako zdroje energie. Pro země jako Mozambik je toto technologické řešení důležitou součástí elektrifikace země v národním měřítku,” prohlásil k možnostem plynových motorgenerátorů v Africe Matthias Vogel, vicepresident Power Generation ve společnosti Rolls-Royce Power Systems.

Kromě dodávky motorů je součástí kontraktu s Rolls-Royce také dodávka příslušenství a technická podpora pro provozování elektrárny. Podepsán byl dlouhodobý patnáctiletý kontrakt se společností TSK/EEN Joint Venture, která bude dohlížet na výcvik personálu, údržbu elektrárny a dodávku náhradních dílů.