V Německu byl spuštěn první megawattový palivový článek v Evropě

DomůElektřinaV Německu byl spuštěn první megawattový palivový článek v Evropě

V německém Mannheimu zahájila tento týden provoz první evropská elektrárna založená na technologii palivových článků, jejíž instalovaný výkon překročil 1 MW. Instalovaný výkon elektrárny, o jejíž výstavbu se postaraly společnosti E.ON a FuellCell Energy Solutions, je 1,4 MW. Palivový článek využívající jako palivo zemní plyn by měl ročně vyrobit 11,2 GWh elektřiny a 6 GWh tepla. 

Palivový článek od společnosti FuelCell Energy Solutions, který bude vyrábět elektřinu a teplo pro potřebu průmyslového areálu společnosti Firatec AG v německém Mannheimu, zahájil tento týden provoz.

Zprovozněná 1,4MW jednotka na zemní plyn s účinností výroby elektřiny dosahující 47 % bude pokrývat zhruba 60 % celkových energetických potřeb při výrobním procesu. Podle E.ONu se jedná o aktuálně největší provozovaný palivový článek v Evropě.

„Náš výrobní proces vyžaduje velké množství elektřiny a tepla, tudíž jsme rádi, že máme možnost využívat palivový článek pro výrobu těchto druhů energie, a to tak účinně a čistě, jak je to možné,“ řekl CEO Friatec AG Klaus Wolf.

Snížení emisí CO2 o 3 000 tun ročně

Podle dodavatele technologie FuelCell Energy Solutions sníží díky využívání palivového článku pro výrobu elektřiny a tepla Friatec AG ročně své emise CO2 o zhruba 3 000 tun.

Právě díky využití odpadního tepla o teplotě až 400 ºC produkovaného palivovým článkem přesahuje celková účinnost kombinované výroby elektřiny a tepla u instalované jednotky hranici 90 %.

„Palivové články jsou jednou z klíčových technologií pro zítřejší svět čisté energie. Spuštění této elektrárny je pro nás velmi speciální, jsme schopni budovat elektrárny s palivovými články s instalovaným výkonem v řádu jednotek megawattů,“ řekl ke spuštění elektrárny člen představenstva E.ON SE Karsten Wildberger.

Úvodní fotografie: Přeprava palivového článku do továrny Friatec AG v německém Mannheimu (zdroj: www. fces.de)