Domů
Elektřina
Na východě USA spolu soupeří přímořské větrné elektrárny se solárními
Přímořská větrná elektrárna Greater Gabbard

Na východě USA spolu soupeří přímořské větrné elektrárny se solárními

Před méně jak deseti lety byly technologie solárních a přímořských větrných přibližně stejně nákladné zdroje energie. Nedotované měrné investiční náklady obou technologií překračovaly částku 5 dolarů za watt, víc jak dvojnásobek měrných investičních nákladů pevninských větrných parků. I přes jejich vysoké náklady ale byly obě technologie považovány za nejlepší naději pro zásobování velkých městských aglomerací, či megalopolí jako BosNYwash, čistou elektřinou. V současnosti spolu ale začínají soupeřit.

Maloobchodní ceny energií v této oblasti patří mezi ty nejvyšší v celé Severní Americe. Navíc množství energie dodávané levnějšími pevninskými větrnými elektrárnami bylo omezováno nedostatkem větrných, řídce osídlených lokalit a omezeními ze strany přenosové sítě. Naopak přímořské větrné parky, schopné dodávat velká kvanta energie přímo do městských aglomerací, a fotovoltaické panely, které by se daly osadit na střechy budov a parkovišť, spolu vytvářely velkou naději na transformaci na zelenou energetiku.

V současnosti ale cena fotovoltaických panelů spadla přibližně na polovinu, což umožnilo růst celkového instalovaného výkonu solárních elektráren mezi lety 2015 a 2016 o víc jak 15 GW. Tento růst byl zároveň podporován státními a federálními dotacemi. Naproti tomu využívání přímořských větrných turbín k výrobě elektřiny, i přes značný zájem mnoha států o tyto technologie v posledním desetiletí, v porovnání zaostává. Důkazem toho je dlouhý seznam navrhovaných projektů, které byly kvůli problematickému povolování a dalším politickým a ekonomickým faktorům odsunuty na vedlejší kolej.

Budoucnost zcela bez přímořských elektráren nebude

První přímořská větrná elektrárna (30MW větrný park Deepwater Wind Block Island) byla spuštěna na konci minulého roku. Nová legislativa ve státě Massachusetts přitom slibuje připravit řadu přímořských projektů s celkovým instalovaným výkonem 1 600 MW. Vývojové činnosti zároveň pokračují například také v Marylandu, nebo v Maine a Ohiu.

I díky těmto aktivitám je důvod k povzbuzení. Růst fotovoltaiky sice bude pokračovat a dále profitovat z nižších nákladů a státní podpory, existuje ale řada faktorů, které naznačují, že vývoj přímořských elektráren se v USA bude brzy rapidně rozvíjet.

Výhodou přímořských elektráren je možnost výstavby ve velkém měřítku

Přímořské větrné parky jsou technologií, pomocí které je možné vybudovat elektrárny s velkými instalovanými výkony, které mají potenciál nahradit například vyřazované tepelné elektrárny. Tyto farmy jsou navíc napojeny přímo na přenosové sítě, naopak fotovoltaika je rozčleněna na malé projekty.

Přibližně polovina celkového instalovaného výkonu solárních elektráren v USA je tvořena od sítě oddělenými rezidenčními projekty. Zbylý instalovaný výkon pochází z velkých solárních elektráren v měřítku od 10 do 200 MW. Ty se ale z velké části nachází v pouštních oblastech, tedy daleko od míst spotřeby.

Další výhodou přímořských elektráren jsou například její nároky na lokalitu. Zatímco fotovoltaika v USA potřebuje zhruba 0,03 km2 na MW špičkového výkonu, přímořská větrná elektrárna potřebuje pro stejný výkon dvacetkrát méně. Turbíny jsou navíc rozmístěny daleko od sebe a umožňují tak další využívání lokality.

Zdroj úvodního obrázku : Department of Energy and Climate Change [closed account]

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Pražská burza ztratila více než procento, dolů ji táhly akcie ČEZ
24. květen 2022, 16:33
Pražská burza navázala na pondělní propad, akcie ČEZ odepsaly přes tři procenta
24. květen 2022, 16:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se