Domů
Elektřina
Výroba elektřiny z uhlí ve Velké Británii klesá bezprecedentní rychlostí
Zdroj: Arnold Paul / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Výroba elektřiny z uhlí ve Velké Británii klesá bezprecedentní rychlostí

Ještě před 5 lety Velká Británie vyráběla 40 % elektřiny z uhlí, ale v první polovině roku 2017 už jsou to pouze 2 %. Rychle tak pokračuje trend, při kterém uhlí v britské energetice ztrácí své výsostní postavení, které mělo již od konce 19. st., a je při výrobě elektřiny nahrazováno obnovitelnými zdroji a zemním plynem.

Před 50 lety bylo uhlí hlavním zdrojem energie ve velké Británii. Nyní v zemi roste podíl obnovitelných zdrojů, jež aktuálně vyrábí přibližně čtvrtinu elektřiny.

Výroba elektřiny ve Velké Británii. Zdroj: theguardian.com, data: BEIS.

Tento týden se rovněž objevila zpráva, že vládní a průmyslové uskupení UK Coal Forum, jež bylo vytvořeno k zajištění dlouhodobé budoucnosti uhelného sektoru, bude rozpuštěno. Důvodem je rapidní pokles podílu uhlí v britské energetice.

Rychlost tohoto poklesu je bezprecedentní.“ řekl Iain Staffell z Imperial College, kde byla vytvořena analýza věnující se tématu uhlí v dnešní Velké Británii. „Nikdy jsme se s ničím takovým nesetkali. V 90. letech zde byl tzv. hon za plynem, ale rychlost [poklesu podílu uhlí] byla pravděpodobně čtvrtinová.“   

V souladu s plánem uzavřít uhelné elektrárny

Zákony adresující znečištění ovzduší a uhlíková daň vedly v posledních pěti letech k uzavření mnoha uhelných elektráren. Letos žádná elektrárna prozatím uzavřena nebyla, nicméně uhlí i přesto vyrábí velmi málo elektrické energie. V dubnu letošního roku uhelné elektrárny v Británii poprvé nedodávaly žádnou elektřinu do sítě. Uhelných elektráren je stále v provozu 8 a jako součást kapacitního trhu se využívají především k vyrovnávání volatilních obnovitelných zdrojů a nejsou tedy v provozu nepřetržitě.

Výše popsaný vývoj plně koresponduje se závazkem vlády vyřadit uhelné elektrárny z provozu do roku 2025. Objevují se ovšem i tací, kteří tvrdí, že zhoršující se finanční situace uhelného sektoru povede k uzavření poslední elektrárny již v roce 2022. Podobně se ale vyskytují i názory, že všechny uhelné elektrárny do 2025 z důvodu zabezpečení dodávek uzavřeny nebudou.

Nejpravděpodobnější je, že se dostaneme do roku 2025 a uvědomíme si, že jsme nepostavili dostatek paroplynových elektráren, které jsme řekli, že postavíme, a budeme muset uhelné elektrárny provozovat i nadále.“ Benjamin Sporton, výkonný ředitel Světové uhelné asociace

Těžba uhlí je téměř na nule

Do počátku 60. let 20. st. bylo ve Velké Británii v provozu více než 1000 hlubinných a téměř 100 povrchových uhelných dolů. Dnes je otevřeno pouze 10 menších dolů, 3 hlubinné a 7 povrchových. Těžební sektor tak odráží útlum uhelného sektoru jako takového.

Těžba uhlí ve Velké Británii. Zdroj: theguardian.com, data: BEIS.

Úvodní fotografie: commons.wikimedia.org, autor: Arnold Paul.

Komentáře

(2)

Martin Hájek

24. červenec 2017, 09:55

V článku ještě chybí informace o tom, jak se vyvíjela bilance zahraničního obchodu s elektřinou a také alespoň řádka o tom, co tento vývoj znamená pro zbytek EU. Velká Britnie totiž vycucne Norský plyn a pro zbytek EU tak zbyde jen plyn Ruský a nebo dovoz zkapalněného plynu z Kataru a podobných destinací.

Jan Veselý

24. červenec 2017, 11:24

Všimněte si, že výroba z plynu zatím není ani na úrovni z před 8-10 let. Britové aktuálně diverzifikujou přípojkami do Norska a Francie a na pořadu dne jsou jednání o propojkách do Španělska nebo Nizozemí. Navíc, vedlejším efektem uzavření uhelných elektráren je vyšší cena silové elektřiny, už se protnula s cenou onshore VtE a FVE, těch už se několik (bez dotací) buduje, Britové už mají za sebou pilotní bateriové projekty a provozovatel přenosové sítě si je zamiloval a offshore VtE se taky pěkně rozjíždějí.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.