Domů
Elektřina
Křetínského EPH uspěl v britské kapacitní aukci se svou elektrárnou Eggborough

Křetínského EPH uspěl v britské kapacitní aukci se svou elektrárnou Eggborough

Ve Velké Británii proběhla včera okolo poledne další z kapacitních aukcí, tentokrát pro zajištění dostatku výkonu na období 2017/2018.  V aukci uspěla i uhelná elektrárna Eggborough českého EPH, která pro své čtyři bloky získala kontrakt na dobu jednoho roku.

Výsledkem včerejší aukce je cena 6,95 £/kW, kterou dostanou zdroje o celkovém výkonu 54,43 GW na dobu jednoho roku. Se svou nabídkou uspěla i Eggborough Power Limited, dceřiná společnost EPH, která v Británii provozuje uhelnou elektrárnu o výkonu 2 GW. V rámci aukce si tak elektrárna zajistila roční kontrakt na výkon 1 820 MW.

Vzhledem k velmi nízké výsledné ceně a skutečnosti, že aukce probíhala pro výkon na období 2017/2018, není překvapivé, že výraznou většinu z 54,43 GW vysoutěžily s 50,13 GW stávající zdroje. Jako druhá v pořadí se umístila s 2,36 GW elektrická propojení, na nové zdroje zbylo pouhých 1,73 GW.

Struktura výkonu zdrojů, jež uspěly v kapacitní aukci. Zdroj: nationalgrid

Co se týče struktury jednotlivých zdrojů, největší díl získaly již tradičně paroplynové elektrárny (22 GW). S téměř pětinovým podílem se na druhém místě umístily elektrárny spalující uhlí či biomasu (10,48 GW), následované jadernými elektrárnami se 7,88 GW.

Provoz měl být původně ukončen již před rokem

Kontrakty získané v kapacitních aukcích zřejmě zachránily elektrárnu Eggborough před ukončením provozu, ke kterému mělo podle dřívějších plánů dojít v březnu loňského roku.

O ukončení provozu původně informoval EPH začátkem září 2015 s tím, že zahájil proces jednání se zaměstnanci, vládními představiteli a dalšími subjekty. V polovině prosince téhož roku se však objevila naděje na zachování provozu v podobě nabídky britského National Grid na zajištění rezervního výkonu během zimy 2016/17.

Přestože kapacitní platby mohou dočasně pomoci ekonomice provozu uhelných bloků elektrárny Eggborough, s plánem na ukončení provozu všech uhelných elektráren ve Velké Británii do roku 2025 je budoucnost zdroje nejistá.

Stávající elektrárnu by nicméně mohla nahradit nová 2GW paroplynová elektrárna, jejíž osud bude záviset na výsledcích dalších kapacitních aukcí a vývoji ceny plynu.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.