Domů
Elektrárny v Evropě
Británie rozdá další miliony liber uhelným elektrárnám v rámci kapacitních aukcí
Uhelná elektrárna Eggborough

Británie rozdá další miliony liber uhelným elektrárnám v rámci kapacitních aukcí

Podle výsledků kvalifikační fáze kapacitní aukce ve Velké Británii si britské uhelné elektrárny zajistí dalších přes 200 mil. liber na dotacích za udržování dostupného výkonu. Před svým nuceným uzavřením v roce 2025 si tak ekonomicky opět výrazně polepší. 

Velká Británie, která v posledních letech v zimním období bojuje s častými nedostatky elektrické energie, si postupně zajišťuje v rámci kapacitních aukcí dostupný výkon na zimu 2021-2022. Aktuálně ukončená kvalifikační fáze ukazuje na to, že Velká Británie udělí lukrativní kontrakt i uhelným elektrárnám o výkonu přesahujícím 10 GW.

Za to si uhelné elektrárny zajistí cca 200 milionů liber příjmů. Celkem se tak výsledná částka, kterou Británie na kapacitních kontraktech vyplatí provozovatelům těchto elektráren, přehoupne přes 650 mil.

O lukrativnosti kontraktu svědčí i to, že se do této aukce zapojily i dvě elektrárny, které byly ve stejné fázi aukce vyřazeny v předešlém roce. Spolu s nižším využitím instalovaného výkonu uhelných elektráren v posledních letech si tak snaží jejich provozovatelé zajistit příjmy alespoň v podobě kapacitních kontraktů.

Drax Power Station
Původně uhelná elektrárna Drax, nyní spalující pelety. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/shirokazan/

Výsledky byly ale především podrobeny kritice analytiků. Ti vládě Velké Británie vyčítají, že jejich rozhodnutí o zachování výše uhlíkové daně po roce 2020 pouze vede k podpoře uhelných elektráren, které díky tomu ubírají v kapacitních aukcích prostor plynovým elektrárnám s nižšími emisemi CO2. Zřejmým řešením je podle analytiků navýšit uhlíkovou daň.

V rámci kapacitních aukcí jsou vypisovány podpory i pro nové plynové elektrárny a pro bateriová úložiště. Včetně těchto nových zdrojů byly v rámci kapacitní aukce vybrány zdroje o celkové výši 50 GW.

Kapacitní aukce ve Velké Británii byly zavedeny zejména kvůli nedostatku výkonu v zimních měsících a řadu provozovatelů elektráren kapacitní kontrakty zachránily od předčasného zavření svých provozů.

{„type“:“AREA“,“country“:“GB“,“from“:“2017-11-20″,“to“:“2017-12-03″,“caption“:“Výroba elektřiny ve Velké Británii“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2017-11-20″,“end_date“:“2017-12-03″}

Dostatek kapacity je důležitý i proto, že Velká Británie je závislá z necelých 10 % na importu elektřiny ze zahraničí. Zejména import elektřiny z Francie je pro Velkou Británii nepostradatelný. Nicméně s ohledem na problémy s odstávkami francouzských elektráren se není možné na import spolehnout jako v předchozích letech.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se