Domů
Elektromobilita
Čínská automobilka Geely investuje do továrny na baterie v Číně v přepočtu 101 miliard Kč
Čínský elektromobil Geely EC7 EV. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Geely_EC7_EV.jpg

Čínská automobilka Geely investuje do továrny na baterie v Číně v přepočtu 101 miliard Kč

Čínská automobilka Geely, která stejně jako švédský výrobce osobních aut Volvo Cars patří do skupiny Zhejiang Geely Holding, postaví ve městě Kan-čou na východě Číny závod na výrobu baterií do elektromobilů. Do projektu investuje 30 miliard jüanů (101,3 miliardy Kč), informovaly dnes místní úřady. Zhejiang má také skoro desetiprocentní podíl v německé automobilce Daimler.

Plánovaná kapacita baterií vyrobených za rok má činit 42 gigawatthodin (GWh). Automobilka Geely, která soupeří s čínskými automobilkami Great Wall a Nio, už dříve investovala do výrobce baterií Farasis, který sídlí v Kan-čou, připomíná agentura Reuters.

Dnešnímu oznámení plánovaného závodu předcházelo v lednu zveřejnění několika partnerství, s jejichž pomocí se chce Geely stát předním výrobcem elektrických vozů na zakázku a poskytovatelem inženýrských služeb.

Ilustrační foto

S čínským internetovým vyhledávačem Baidu pak automobilka vyvíjí samořízený elektrický vůz. V partnerství s tchajwanským Foxconnem má Geely v plánu ostatním automobilkám nabízet smluvní výrobu aut. Společný podnik bude automobilkám poskytovat rovněž poradenství v oblasti technologií pro elektromobily. Geely se dohodla i s technologickou firmou Tencent, s níž bude vyvíjet chytré palubní desky a testovat samořízená auta.

Vláda v Pekingu v reakci na znečištěné ovzduší výrazně podporuje automobily s alternativním pohonem, v Číně označované jako NEV (New Energy Vehicles). Strategie vlády podpořila zájem technologických společností a investorů.

Peking odhaduje, že do roku 2025 se budou elektromobily na celkovém prodeji aut v Číně podílet asi z 20 procent. Loni to bylo asi pět procent.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.