Domů
Elektromobilita
Mezinárodní agentura pro energii: Každé páté letos prodané auto bude elektrické
Elektromobil

Mezinárodní agentura pro energii: Každé páté letos prodané auto bude elektrické

Zhruba každé páté letos prodané auto bude v celosvětovém měřítku elektromobil. V dnes zveřejněném výhledu to odhaduje Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Prodej aut na elektrický pohon se podle ní zvýší o 35 procent na 14 milionů vozů. Znamenalo by to, že elektromobily budou mít 18 procent trhu. Pro srovnání – v roce 2020 měly čtyřprocentní tržní podíl.

Přechod na vozy s elektrickým pohonem sníží podle IEA celosvětovou poptávku po ropě nejméně o pět milionů barelů denně.

Přes polovinu elektromobilů na silnicích po celém světě zatím jezdí v Číně, která dominuje i celosvětové výrobě baterií. Před konkurenty si vedle technologií utváří náskok i v dodavatelském řetězci. Loni se na globálním prodeji elektromobilů podílela 60 procenty.

Ilustrační foto

Téměř dvě třetiny elektrických modelů v Číně i v Evropě a znatelně více ve Spojených státech tvoří sportovně-užitkové vozy (SUV) a velké automobily.

„Mimo Čínu je k masovému rozšíření elektromobilů potřeba, aby subdodavatelé nabízeli cenově dostupné a konkurenceschopné varianty,“ uvádí zpráva IEA.

V rozvojových zemích a mladých tržních ekonomikách převažují dvoukolové nebo tříkolové elektrické dopravní prostředky nad osobními automobily. Více než polovina letošních registrací tříkolových vozidel v Indii bude podle IEA na elektrický pohon.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Jimi
26. duben 2023, 17:19

No jo, konzervativni IEA. V realu to bude 16-17 milionu. Takze spis 21%

Jiří Švarc
26. duben 2023, 21:59

14 je realistický odhad, 16-17 je z aktuálních dat nesmysl.

Zatím za leden-březen to je nějakých 2,5 milionu EV a když budu hodně optimistický s exceletním závěrem roku, tak je to +3M za 2Q + 4M za 3Q + 5M za 4Q = 14,5 mil.

Jimi
27. duben 2023, 18:12

No, drzim IEA palce aby se konecne jednou v nejake predpovedi trefili :) ale moc tomu neverim, uvidime pristi rok v unoru az budou finalni cisla

Michal K.
27. duben 2023, 13:31

Tak zatial plati patern, ze ak zmizli dotacie, zmizol aj dopyt.

Pravda, ze norma EURO7 to moze zmenit. Tak predrazi spalovaky, ze uz ludia kyvnu aj na BEV. Sloboda vyberu ako remen.

A tiez ma zaujalo, ako sa ocakava znizenie dopytu po rope. Len akosi sa zabuda, ze tie BEV bude treba nakrmit energiou. Nevravim, ze ta energia musi byt z ropy, ale rozhodna sa sama nevyrobi. A, ze by BEV boli extra usporne co sa tyka dopytu po energii sa tiez nepreukazalo.

greenncap.com/european-lca-results/

Jimi
27. duben 2023, 18:13

Rocne pribyva vic energie z OZE nez sezerou nove EV…

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516