Domů
Elektromobilita
Nejistoty o Brexitu rozhodnou o tom, kam Jaguar umístí výrobu svého elektromobilu

Nejistoty o Brexitu rozhodnou o tom, kam Jaguar umístí výrobu svého elektromobilu

Největší britský producent automobilů Jaguar Land Rover musí nyní provést neodkladné rozhodnutí, zda se bude produkce jeho elektromobilů odehrávat i na území jeho domoviny, ve Velké Británii. Jedním z důvodů je samozřejmě i nejisté datum Brexitu.

Producent automobilů, jenž vyrábí téměř třetinu všech britských automobilů, kterých se ročně na trh dostane přibližně 1,67 milionu, kvůli možným komplikacím rovněž plánuje navyšovat skladové zásoby jednotlivých komponent, jelikož nelze dopředu predikovat, o které kontrakty společnost vlivem očekávaných změn přijde.

Situaci se rovněž přizpůsobí plánované letní odstávky výroby, které se přesunou na jaro, jelikož podle současných plánů by k Brexitu mělo dojít právě v březnu roku 2019.

Výrobci automobilů musí rovněž spustit náhradní plán, jelikož mezi Velkou Británií a kontinentální Evropou denně putují desítky tisíc vozů, součástek i motorů.

Kam se nakonec přemístí výroba elektromobilu?

Jaguar Land Rover vyrábí svůj první elektromobil, I-PACE, v Rakousku. I proto byla společnost tázána, jestli neplánuje přemístit alespoň část výroby do Velké Británie. Vhledem k mnoha nejasnostem o plánovaných akcích se společnost JLR zatím není schopna rozhodnout, které řešení bude nejméně bolestivé.

I přes zdánlivě velký rozsah takového rozhodnutí lze učinit rozhodnutí o přemístění na poslední chvíli, jelikož přemístění výrobních strojů není úkonem až tak komplikovaným.

Londýn s Bruselem se snaží dojít k vypořádání v otázkách Brexitu do konce tohoto roku, pro chtěný hladký průběh akce je ovšem třeba projednat ještě mnoho záležitostí.

Pro výrobce automobilů bude obecně náročné se se vzniklými problémy elegantně vypořádat, jelikož více než polovina komponent obvykle pochází z mezinárodního obchodu.

Autor úvodní fotografie: Vauxford

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

Odebírejte náš newsletter

Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516