Domů
Elektromobilita
Sedm zemí, včetně ČR, zahájilo projekt energeticky úsporné veřejné dopravy

Sedm zemí, včetně ČR, zahájilo projekt energeticky úsporné veřejné dopravy

Městské úřady, veřejní dopravci, univerzity a konzultanti udržitelné mobility ze střední Evropy posílí roli obnovitelných zdrojů energie ve veřejné dopravě. Zahájili nový projekt mezinárodní spolupráce EfficienCE hrazený z programu Interreg Střední Evropa, kde využívá veřejnou dopravu víc než 63 procent dojíždějících. Má snížit uhlíkovou stopu v regionu, tedy emise oxidu uhličitého, řekl dnes ČTK mluvčí Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP) René Vávro.

Do projektu se zapojilo sedm zemí. Spolu s Českem to jsou Německo, Polsko, Rakousko, Itálie, Maďarsko a Slovinsko. Dvanáct partnerů, včetně sedmi podniků veřejné dopravy, se bude v příštích třech letech snažit přispět k naplnění cílů uvedených v Bílé knize EU. K nim patří snížení emisí z dopravy do roku 2050 o 60 procent a také snížení využití „konvenčně poháněných“ automobilů v MHD do roku 2030 na polovinu.

Samosprávě, organizátorům a provozovatelům veřejné dopravy má projekt pomoci s přípravou plánovacích a finančních strategií, akčních plánů a opatření pro provozování nízkouhlíkové infrastruktury. K aktivitám patří testování nových lehkých fotovoltaických materiálů, které budou napájet osvětlení, výtahy a eskalátory ve stanicích, a využití infrastruktury veřejné dopravy k nabíjení elektrických vozidel. PMDP pracují na bateriové posilovací stanici k vyrovnání špičkového zatížení v trolejové síti. „Podpoří energeticky účinné formy MHD, zejména rozvoj trolejbusů,“ řekl Vávro. Výsledky a zkušenosti si regiony předají.

Tříletý projekt s rozpočtem 2,4 milionu eur (téměř 62 milionů Kč) se uzavře 31. března 2022. Je hrazen z 83 procent z programu Interreg, tedy Evropským fondem pro regionální rozvoj. V plánu má celkem 29 výstupů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Jar
7. srpen 2019, 11:58

Hlavně aby většina z těch 29 výstupů nebyly jen články v časopisech např. Science apod.

Jinak vzhledem k tomu že se účastní 7 zemí je částka poměrně směšná vzhledem k tomu jaké mají peníze někteří jedinci a některé firmy a kolik např. se rozdá na růžných dotacích.

Jaroslav Loudil
7. srpen 2019, 13:17

Souhlas .Tříletý program pro 7 zemí s rozpočtem 62 mil. Kč, to je směšná částka. Je to 9 mil. Kč pro každou zemi na tři roky, nebo 3 mil. Kč na jeden rok. Jeden slušněji zaplacený inženýr má plat kolem 60 tisíc Kč hrubého měsíčně , celkové náklady pro firmu na jeho plat jsou ovšem asi 80 tisíc = za 1 rok = 1 milion Kč. Tedy uvedený program by vystačil na zaplacení práce jednoho !! vysokoškoláka v ČR po dobu tří let. Nevím, kolik toho ten jeden člověk "vykoumá". Zajímalo by mne třeba, jak velké jsou proti tomu fondy neziskovek, když si můžou zaplatit celkem velké lodě a lovit s nimi celé roky černochy z moře u břehů Lybie.

Jaroslav Loudil
7. srpen 2019, 13:22

Doplnění - celková suma by tedy vystačila pro celkem tři vysokoškoláky v ČR na 3 roky. Tři lidé se vejdou i do toho nejmenšího výtahu a to je tedy ten náš - "výzkumný tým".

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se