Domů
Elektromobilita
Sedm zemí, včetně ČR, zahájilo projekt energeticky úsporné veřejné dopravy

Sedm zemí, včetně ČR, zahájilo projekt energeticky úsporné veřejné dopravy

Městské úřady, veřejní dopravci, univerzity a konzultanti udržitelné mobility ze střední Evropy posílí roli obnovitelných zdrojů energie ve veřejné dopravě. Zahájili nový projekt mezinárodní spolupráce EfficienCE hrazený z programu Interreg Střední Evropa, kde využívá veřejnou dopravu víc než 63 procent dojíždějících. Má snížit uhlíkovou stopu v regionu, tedy emise oxidu uhličitého, řekl dnes ČTK mluvčí Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP) René Vávro.

Do projektu se zapojilo sedm zemí. Spolu s Českem to jsou Německo, Polsko, Rakousko, Itálie, Maďarsko a Slovinsko. Dvanáct partnerů, včetně sedmi podniků veřejné dopravy, se bude v příštích třech letech snažit přispět k naplnění cílů uvedených v Bílé knize EU. K nim patří snížení emisí z dopravy do roku 2050 o 60 procent a také snížení využití „konvenčně poháněných“ automobilů v MHD do roku 2030 na polovinu.

Samosprávě, organizátorům a provozovatelům veřejné dopravy má projekt pomoci s přípravou plánovacích a finančních strategií, akčních plánů a opatření pro provozování nízkouhlíkové infrastruktury. K aktivitám patří testování nových lehkých fotovoltaických materiálů, které budou napájet osvětlení, výtahy a eskalátory ve stanicích, a využití infrastruktury veřejné dopravy k nabíjení elektrických vozidel. PMDP pracují na bateriové posilovací stanici k vyrovnání špičkového zatížení v trolejové síti. „Podpoří energeticky účinné formy MHD, zejména rozvoj trolejbusů,“ řekl Vávro. Výsledky a zkušenosti si regiony předají.

Tříletý projekt s rozpočtem 2,4 milionu eur (téměř 62 milionů Kč) se uzavře 31. března 2022. Je hrazen z 83 procent z programu Interreg, tedy Evropským fondem pro regionální rozvoj. V plánu má celkem 29 výstupů.

Komentáře

(3)

Jar

7. srpen 2019, 11:58

Hlavně aby většina z těch 29 výstupů nebyly jen články v časopisech např. Science apod.

Jinak vzhledem k tomu že se účastní 7 zemí je částka poměrně směšná vzhledem k tomu jaké mají peníze někteří jedinci a některé firmy a kolik např. se rozdá na růžných dotacích.

Jaroslav Loudil

7. srpen 2019, 13:17

Souhlas .Tříletý program pro 7 zemí s rozpočtem 62 mil. Kč, to je směšná částka. Je to 9 mil. Kč pro každou zemi na tři roky, nebo 3 mil. Kč na jeden rok. Jeden slušněji zaplacený inženýr má plat kolem 60 tisíc Kč hrubého měsíčně , celkové náklady pro firmu na jeho plat jsou ovšem asi 80 tisíc = za 1 rok = 1 milion Kč. Tedy uvedený program by vystačil na zaplacení práce jednoho !! vysokoškoláka v ČR po dobu tří let. Nevím, kolik toho ten jeden člověk "vykoumá". Zajímalo by mne třeba, jak velké jsou proti tomu fondy neziskovek, když si můžou zaplatit celkem velké lodě a lovit s nimi celé roky černochy z moře u břehů Lybie.

Jaroslav Loudil

7. srpen 2019, 13:22

Doplnění - celková suma by tedy vystačila pro celkem tři vysokoškoláky v ČR na 3 roky. Tři lidé se vejdou i do toho nejmenšího výtahu a to je tedy ten náš - "výzkumný tým".

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.