Domů
Elektromobilita
Tesla chce rozjet výrobu elektromobilů v Číně, nová továrna má zdvojnásobit výrobní kapacitu společnosti
Tesla Model S při západu slunce. Zdroj: HybridCars.com

Tesla chce rozjet výrobu elektromobilů v Číně, nová továrna má zdvojnásobit výrobní kapacitu společnosti

Elon Musk v úterý podepsal dohodu o výstavbě nových výrobních kapacit na území Čínské lidové republiky v Šanghaji. Bude se jednat o první továrnu mimo území Spojených státu amerických. Zdejší výrobní závod by měl v globálním měřítku zdvojnásobit množství vyrobených vozů. S počátečními investicemi může pomoci i samotná Čína.

Dohoda byla společností Tesla ohlášena po zavedení nových tarifů pro import amerických vozů do Číny, které zvyšují jejich koncovou cenu. Tento krok Číny je odplatou za Trumpovo uvalení vyšších cel na čínské zboží importované do USA.

Čínská vláda po Muskově návštěvě Šanghaje kvitovala rozhodnutí Tesly, a to ne pouze kvůli investici do výrobní linky ve městě, které je srdcem automobilového průmyslu, ale rovněž do výzkumu a vývoje. Čína se dlouhodobě snaží o získávání talentů a investic světových výrobců automobilů zabývajících se elektromobilitou.

Tesla plánuje spuštění výroby dva roky po zahájení výstavby továrny, během následujících dvou let by chtěla vyrábět až půl milionu vozů ročně.

Podle současných plánů by se tedy jednalo o kapacitně velký výrobní závod, jelikož většina továren vyprodukuje od 200 do 300 tisíc vozů ročně. Plánovaná kapacita v závodě ve Fremontu v Kalifornii by měla být obdobná.

Kde vezme Tesla finance na výstavbu?

Někteří analytici se dívají skepticky na to, jak si bude prodělečná společnost moci dovolit investici do tak velkého projektu. Elon Musk ovšem říká, že letos by společnost měla být v černých číslech. Tesla by tedy měla mít peníze na financování nových projektů, zahrnujících například přípravy produkce tahače Tesla Semi, nového pickupu a kompaktního SUV. Dále by měly být vytvořeny výrobny baterií v Evropě a Číně.

Tesla má ovšem plnou čínskou podporu a může očekávat finanční pomoc při výstavbě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se