Domů
Elektromobilita
USA a Japonsko uzavřely obchodní dohodu o kovech pro baterie do elektrovozů
Akumulátory od společnosti Daimler. Zdroj: Mercedes-Benz
Zdroj: Mercedes-Benz

USA a Japonsko uzavřely obchodní dohodu o kovech pro baterie do elektrovozů

Elektromobilita
Bez komentáře
28. březen 2023, 10:11
ČTK

Spojené státy a Japonsko uzavřely obchodní dohodu týkající se kovů pro baterie do elektromobilů, která je důležitá pro posílení jejich dodavatelského řetězce baterií a poskytuje japonským automobilkám širší přístup k daňové úlevě až 7500 USD (165.000 Kč) na nákup elektromobilu v USA. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle představitelů vlády amerického prezidenta Joea Bidena rychle dojednaná dohoda zakazuje oběma zemím přijímat oboustranná vývozní omezení týkající se nerostných surovin nejdůležitějších pro baterie do elektromobilů. Omezení se týkají lithia, niklu, kobaltu, grafitu a manganu.

Cílem dohody je také snížit závislost USA a Japonska na Číně jako dodavateli těchto kovů, protože vyžaduje spolupráci v boji proti „netržním politikám a praktikám“ v jiných zemích v tomto odvětví a při realizaci přezkumů zahraničních investic do jejich dodavatelských řetězců důležitých nerostných surovin.

Prezident USA Joe Biden
Ilustrační foto

Obchodní dohody zaměřené na nerostné suroviny jsou jednou z cest, která by podle Bidenovy vlády měla otevřít důvěryhodným spojencům přístup k daňovým úlevám na elektromobil schváleným v rámci loňského zákona o snižování inflace. Polovina úlev je vyhrazena pro vozidla a baterie vyráběné v Severní Americe, což je zdrojem napětí s EU, Japonskem a Jižní Koreou. Ty se obávají, že jejich automobilky a výrobci baterií nebudou konkurenceschopní. Druhá polovina je podmíněna tím, že nejméně 40 procent důležitých surovin v bateriích bylo vytěženo nebo zpracováno v USA či zemi, která má s USA dohodu o volném obchodu, nebo recyklováno v Severní Americe.

Podle úředníků nehodlá americká obchodní zmocněnkyně žádat o schválení dohody Kongresem, protože dohoda spadá do pravomoci úřadu sjednávat sektorové obchodní dohody na vysoké úrovni.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se