Domů
Emise CO2
Bank of America: Cena emisní povolenky v EU dosáhne 30 EUR/t do konce příštího roku

Bank of America: Cena emisní povolenky v EU dosáhne 30 EUR/t do konce příštího roku

Cena emisních povolenek v rámci evropského systému EU ETS by měla růst i nadále, přičemž podle predikcí americké Bank of America Merrill Lynch by hranice 30 EUR za tunu CO2 měla dosáhnout již v průběhu příštího roku. Další cenový růst povolenek by měly podpořit zejména vyšší ceny zemního plynu a levnější uhlí.

Po dlouhodobé stagnaci, kdy se ceny emisních povolenek pohybovaly na úrovni 5 až 6 EUR/tCO2, začala cena povolenek prudce růst, a to zejména od začátku letošního roku. Již v průběhu minulého měsíce povolenky překonaly 20 EUR/tCO2, čímž se jejich cena dostala na 10letá maxima. Na pokračující růst ceny emisních povolenek má vliv zejména vysoká poptávka v sektoru výroby elektřiny a nízká nabídka v primárních aukcích.

Podle Bank of America by růstový trend měl panovat i nadále, přičemž v průběhu příštího roku cena povolenek pravděpodobně dosáhne 30 EUR/tCO2. Růst ceny povolenek by měly v Evropě podpořit zejména vyšší ceny zemního plynu a pokles cen uhlí, což se projeví zvýšenou poptávkou po povolenkách ze strany uhelných elektráren.

„Ceny zemního plynu v Evropě v roce 2018 vzrostly kvůli chladnému konci zimy a horkému létu. Počasí spolu se silnou poptávkou po zkapalněném plynu v Asii vedlo k poklesu evropských zásob plynu. V budoucnu očekáváme růst asijského JKM (cenový benchmark pro LNG, pozn. red.) vzhledem k vyšším cenám ropy,“ uvedla podle serveru Platts banka.

V případě cen černého energetického uhlí banka očekává naopak pokles cen, kdy by cena australského uhlí z přístavu v Newcastle měla v příštím roce klesnout z 92 USD/t v letošním posledním čtvrtletí na 80 USD/t. Podobně banka očekává pokles cen černého energetického uhlí API2 (evropský cenový benchmark) o 15 USD/t a růst cen plynu TTF (nizozemský cenový benchmark pro Evropu) o 5 EUR/MWh. Tyto faktory by měly zvýšit cenu evropských povolenek o 5 EUR/tCO2.

„Evropské ceny CO2 vzrostly z loňských 5 EUR/t na současných 22 EUR/t, což z nich dělá nejlépe si počínající „komoditu“ v roce 2018. Růst přišel zejména po zavedení rezervy tržní stability (MSR), nástroje pro omezení počtu povolenek pro podpoření jejich cen,“ dodává banka.

Podle banky si rovněž velký počet energetických společností zatím nezajistil dostatečný objem povolenek pro další roky, přičemž jejich zájem zahedgovat se a s tím spojený růst poptávky po povolenkách povedou k dalšímu růstu cen.

Komentáře

(1)

Vladimír Wagner

5. září 2018, 08:40

Pokud ceny plynu porostou a ceny uhlí se budou snižovat, bude realizace Německého rozbřesku Michala Šnobra potřebovat ještě mnohem větší ceny povolenek. Já i Martin Hájek jsme panu Veselému vysvětlovali, že současné ceny povolenek určitě černouhelné bloky neohrožují. Při zvyšování cen plynu se toto ještě zvýrazní.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.