Domů
Emise CO2
BNEF: Potenciál trhů s emisemi CO2 není dostatečně využit
Zdroj: pxfuel

BNEF: Potenciál trhů s emisemi CO2 není dostatečně využit

Emise CO2
1 komentář
23. září 2022, 12:35
Jan Budín
Téměř pětina globálních emisí CO2 je aktuálně zahrnuta v některém z trhů s emisemi s CO2. Ještě před 10 lety to přitom bylo zhruba 5 %. I přes pozitivní trend však analytici z BloombergNEF (BNEF) upozorňují jak na potřebu zrychlit tempo rozšiřování těchto trhů, tak na potřebu navyšování cen emisních povolenek a cílů v rámci jednotlivých trhů. Výzkumníci z BNEF uvedli, že je v současné době ve světě provozováno 30 trhů s emisemi CO2, na kterých musejí vybraní emitenti CO2 nakupovat emisní povolenky. Celková velikost těchto trhů, které nyní pokrývají téměř 20 % globálních emisí CO2, činila v loňském roce 850 miliard dolarů.
"Evropská unie byla jedním z průkopníků, když v roce 2005 zavedla svůj systém pro obchodování s emisemi, a všechno nabralo spád poté, co v loňském roce spustila svůj národní trh Čína," uvedl BNEF.

BNEF dodal, že do budoucna bude zapotřebí, aby se k obchodování s emisemi CO2 přidali i další významní emitenti skleníkových plynů, jako jsou Spojené státy americké či Indie.

Podíl globálních emisí CO2 zahrnutých do emisního obchodování. Zdroj: BNEF

Vyšší ceny povolenek i vyšší cíle pro pokles emisí

Kromě potřeby zavádění nových trhů v regionech, kde prozatím chybí, bude podle BNEF zapotřebí růst cen emisních povolenek na vybraných zavedených trzích či růst cílů vyjádřených pomocí takzvaných lineárních redukčních faktorů (LRF), které udávají tempo snižování stropu celkových emisí CO2 v daném systému.

"Přestože jsou na některých trzích s emisemi CO2 prováděny radikální reformy, je před námi ještě hodně práce, abychom se posunuli od plácání se v mělkém bazénu k plavání ve vyšších ligách," dodal BNEF s tím, že dobře fungující emisní trh by touto rétorikou představoval dostatečně široký a hluboký olympijský bazén.

Hodnocení jednotlivých trhů s emisemi CO2 z pohledu velikosti a cílů snižování emisí. Zdroj: BNEF

Ohledně potřebné ceny emisních povolenek BNEF odkázal na odhad Světové banky, podle které by pro dosažení cílů Pařížské dohody bylo třeba, aby ceny emisních povolenek byly v rozsahu 50 až 100 USD/t.

"Ovšem pouze EU, Spojené království a Nový Zéland mají v současné době ceny uvnitř nebo nad uvedeným rozsahem, ostatní trhy jsou hluboko pod. Ceny v Číně, tedy největším trhu z pohledu zahrnutých emisí, setrvávají pod 10 USD za tunu CO2," dodal BNEF.

Vývoj cen emisních povolenek na vybraných trzích s emisemi CO2. Zdroj: BNEF

Potřebujete být v obraze ohledně emisí?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti emisí a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Nevědomost, nebo záměr? Proč je Síkelův návrh na omezení emisních povolenek nesmysl
15. září 2022, 05:50
Třetí německý balíček energetických úlev zavádí cenovou brzdu pro elektřinu, daně z neočekávaných výnosů a zmrazuje ceny emisí CO2
7. září 2022, 04:23
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Ivan Švančara
23. září 2022, 13:45

suhlas, cenu povolenky treba zdesatnasobit. Republiku si pozvracet nedame.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se