Domů
Emise CO2
Čína pokračuje v rozvoji národního systému pro obchodování s emisemi CO2
Zdroj: pxfuel

Čína pokračuje v rozvoji národního systému pro obchodování s emisemi CO2

Čínská vláda pokračuje v rozvoji národního systému pro obchodování s emisemi CO2, který byl spuštěn začátkem loňského roku. Podle zveřejněných informací by měly odpovědné orgány státní správy a průmyslové asociace připravit do roku 2023 metodický rámec pro vykazování a ověřování emisí. Jeho absence je jedním z důvodů, proč nebyl prozatím systém rozšířen na klíčové průmyslové sektory.

Čínská vláda se podle zahraničního serveru Platts dále zavázala, že do konce roku 2023 budou nastaveny také role a odpovědnosti jednotlivých státních orgánů v oblasti správy systému.

"Před zveřejněním tohoto plánu neexistovalo jasné rozdělení rolí, které by měla plnit centrální vláda, což bránilo formulaci potřebných standardů a rozvoji trhu s uhlíkem," uvedl zahraniční server Platts.

Akční plán vydaný společně Národní rozvojovou a reformní komisí (NDRC), Ministerstvem ekologie a životního prostředí a Národním statistickým úřadem obsahuje také doporučení cílit prioritně na vybrané průmyslové sektory, jako jsou cementárenský, hutnický nebo chemický průmysl. Tyto vybrané sektory se do velké míry shodují se sektory, na které by se měl vztahovat připravovaný evropský mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích.

Zpráva o rozvoji čínského trhu s emisemi CO2 přichází v době, kdy ceny emisních povolenek v rámci evropského systému EU ETS opět atakují rekordní hodnoty. V minulém týdnu se jejich cena vyšplhala až nad 99 EUR/t. Aktuálně se pohybuje lehce pod 90 EUR/t. Pro srovnání, denní vážený průměr ceny čínských emisních povolenek byl v pondělí 58 CNY/t (zhruba 8,7 EUR/t).

Potřebujete být v obraze ohledně emisí?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti emisí a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Nevědomost, nebo záměr? Proč je Síkelův návrh na omezení emisních povolenek nesmysl
15. září 2022, 05:50
Třetí německý balíček energetických úlev zavádí cenovou brzdu pro elektřinu, daně z neočekávaných výnosů a zmrazuje ceny emisí CO2
7. září 2022, 04:23
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se