Domů
Emise CO2
Čína spustí od února národní systém pro obchodování s emisemi CO2
Zdroj: Pixabay

Čína spustí od února národní systém pro obchodování s emisemi CO2

Čína spustí 1. února 2021 svůj národní systém pro obchodování s emisemi CO2, který by jí měl pomoci k dosažení uhlíkové neutrality do roku 2060. Zpočátku budou v systému zahrnuty pouze elektrárny s roční produkcí emisí CO2 vyšší než 26 tis. tun nebo s roční spotřebou uhlí vyšší než 10 tis. tun. Podle informací zveřejněných zahraničním serverem Platts by se mělo jednat o zhruba 2 200 elektráren

Jak připomněl zahraniční server Platts, Čína od roku 2011 zaváděla pilotní systémy pro obchodování s emisemi CO2 v devíti městech a v roce 2017 začala s vývojem národního systému.

Ten má vstoupit v platnost 1. února 2021 a zpočátku má zahrnovat pouze elektrárny s roční produkcí emisí CO2 vyšší než 26 tis. tun nebo s roční spotřebou uhlí nad 10 tis. tun. Zařízení zařazená do národního schématu budou následně vyřazena z regionálních systémů pro obchodování s emisemi.

„Elektrárny, obzvláště pak ty uhelné, jsou klíčovými zařízeními, jejichž emise budou kontrolovány a zdroje z trhu očekávají, že průmysl, včetně cementárenského, ocelářského, rafinérského, petrochemického a papírenského, stejně jako letecká doprava, budou postupně do systému začleněny poté, co bude úspěšně spuštěn,“ uvedl zahraniční server Platts.

Ministerstvo životního prostředí má fungovat jako národní regulátor a dohled nad národním systémem pro obchodování s emisemi. Environmentální autority v jednotlivých provinciích mají podle zveřejněných informací řídit alokaci emisních povolenek, provádět kontrolu množství vypouštěných emisí a činit další administrativní úkony.

Zpráva o spuštění národního systému pro obchodování s emisemi v Číně přichází v době, kdy cena emisních povolenek v evropském systému EU ETS přokonává historická maxima. Například cena futures kontraktu s dodávkou v prosinci letošního roku ve čtvrtek přesáhla hodnotu 34 EUR/t CO2. Již prosincové hodnoty nad 31 EUR/t CO2 přitom znamenaly nejvyšší hodnoty od spuštění systému EU ETS v roce 2005.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.