Británie zavede vlastní inovační fond pro snížení emisí, prostředky z evropského bude možné získat již příští rok

DomůEmise CO2Británie zavede vlastní inovační fond pro snížení emisí, prostředky z evropského bude možné získat již příští rok

Britský premiér v pondělí zveřejnil plány na financování vývoje technologií, které budou mít za cíl snižovat světové emise skleníkových plynů. Nově vzniklý fond s prostředky ve výši 1 miliardy liber bude podporovat vědce z celého světa, kteří vyvíjejí a testují pokročilé technologie s nízkouhlíkovým potenciálem. Projekt do značné míry kopíruje linie evropského Inovačního fondu. 

Příspěvek Borise Johnsona na valném shromáždění OSN, které začalo 23. září, se bude týkat hrozeb klimatické změny a ztráty biodiverzity, premiér bude volat po větší globální spolupráci při řešení těchto problémů. Johnsonův tým rovněž zveřejnil, že vrcholný britský představitel exekutivy na každoročním setkání v New Yorku oznámí vznik nového fondu, který bude podporovat rozvoj nových nízkouhlíkových technologií. Fond bude pojmenován po Herthe Ayrtonové, britské fyzičce, a prostředky bude poskytovat vědcům z celého světa na projekty v oblasti vývoje nových technologií. Zaměřovat se bude především na rozvojové země.

Inovační fond na financování konkrétních inovačních projektů

Pokud Británie nebude již v příštím roce v Evropské unii, nebude mít možnost sáhnout si na prostředky z tzv. Inovačního fondu, který vzniká na úrovni EU monetizací povolenek na emise skleníkových plynů. Vedle Modernizačního fondu je tak druhým nástrojem vzniklým na základě EU ETS, díky kterému bude možné financovat inovační technologie. Krok Spojeného království v podobě vytvoření vlastního fondu tak lze chápat jako reakci na kroky EU.

Inovační fond bude financovat technologie ze všech zemí EU, které doposud nejsou na trhu a jsou v demonstrační fázi. Rovnoměrné geografické rozložení projektů bude hrát svou roli, pro zájemce z České republiky je tedy šance být v tenderu o podporu úspěšný. První výzva bude probíhat již v příštím roce. Dle zástupců Komise může fond pomoci dekarbonizovat například těžký průmysl.