Cena emisních povolenek EUA v červenci klesla o 17 % na téměř 3leté minimum

DomůRychlé zprávyCena emisních povolenek EUA v červenci klesla o 17 % na téměř 3leté minimum

Evropské emisní povolenky (EUA) obchodované v rámci evropského emisního systému obchodování (EU ETS) zaznamenaly v předchozím měsíci výrazný pokles ceny. Podepsal se na tom odchod Velké Británie z Evropské unie a snižování aktivity traderů před letní prázdninovou sezonou.

Cena povolenek EUA uplatnitelných do prosince 2016 dosáhla průměrné červencové hodnoty 4,65 euro za tunu oxidu uhličitého, což je o 98 eurocentů nižší hodnota než červnový průměr 5,63 euro za tunu, uvádí to data společnosti Platts založená na denních závěrkách. Oproti červnu si tak cena povolenky minulý měsíc přihoršila v průměru o 17 %.

Cena povolenek již na konci června poklesla v návaznosti na odchod Velké Británie z Evropské unie, který byl odhlasován 23. června. Vliv na cenu má především nejistota budoucí účasti Britů v systému EU ETS.

Ceny poklesly na téměř 3leté minimum

Ceny povolenek klesly 11. července na 27měsíšní minimum, poté zaznamenaly více než 10% nárůst, následně však došlo opět k poklesu. Nejnižší hodnoty dosáhly emisní povolenky 1. srpna, když cena za tunu oxidu uhličitého klesla na 4,38 euro za tunu, což představuje 32měsíční minimum.

Cena evropských emisních povolenek klesla 1. srpna na téměř 3leté minimum. Zdroj: EEX

Množství obchodovaných povolenek zaznamenalo ke konci července rovněž pokles s tím, jak obchodníci uzavírali své knihy před prázdninovou sezonou.

Na cenu emisních povolenek vyvíjí tlak také snižování ziskovosti uhelných elektráren vlivem rostoucí ceny uhlí a relativně nízkých cen silové elektřiny. Pokračující oživení ceny černého uhlí znamená rapidní propad marží uhelných elektráren.

Evropské černé uhlí API2 zaznamenalo nárůst ceny z únorových 36,5 dolaru za tunu na 61,5 dolaru za tunu 29. července (CIF ARA futures na 2017).

Německý clean dark spread, představující indikativní zisk včetně započtení ceny uhlí a emisních povolenek, na příští rok pro elektrárny s účinností 35 % poklesl 28. července na 5,5leté minimum 0,55 euro za MWh.