Domů
Emise CO2
Ceny emisních povolenek v EU jsou po dohodě ze summitu na rekordu
emise CO2 v ČR

Ceny emisních povolenek v EU jsou po dohodě ze summitu na rekordu

Emise CO2
3 komentáře
11. prosinec 2020, 13:08
ČTK

Ceny emisních povolenek v Evropské unii po dohodě nejvyšších představitelů zemí EU o zpřísnění emisních závazků dnes vystoupily na nový rekord. Cena se dostala až na 31,3 eura (přes 820 Kč) za tunu, což je nejvíce od spuštění evropského systému obchodování s emisemi ETS v roce 2005, uvedla agentura Reuters.

Prezidenti a premiéři členských zemí po celonočním jednání podpořili omezení celounijních skleníkových plynů do roku 2030 nejméně o 55 procent proti roku 1990. Dosavadní cíl byl 40 procent.

Dohoda podle obchodníků přispěla ke zvýšení cen spolu s vyššími cenami energie v Evropě z posledních dnů způsobených stávkou ve francouzských elektrárnách.

Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Od svého spuštění emise elektráren a továren zahrnutých do systému klesly o 35 procent, což je výraznější pokles než v sektorech, na které se tento režim nevztahuje.

Systém mimo jiné způsobil, že uhelné elektrárny se staly neekonomickými ve srovnání s méně znečišťujícími plynovými elektrárnami či obnovitelnými zdroji.

Podle analytiků je však stále potřeba, aby se ceny emisních povolenek dál zvyšovaly, aby měl průmysl důvod pokračovat v investicích do technologií snižujících emise, jako je například vodíková technologie.

V sobotu Británie a OSN pořádají virtuální summit věnovaný klimatu, na kterém se pokusí stanovit ambicióznější globální cíl snížení emisí pro země, které podepsaly pařížskou dohodu o ochraně klimatu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
PetrV
11. prosinec 2020, 16:41

To si mnou zloději z greendealu ruce...jeste chybí daň z práva dychat vzduch.

Tomáš K.
11. prosinec 2020, 21:23

Co je na tom špatného dýchat čistý vzduch,už aby ty uhláky zkončily!

pave69
12. prosinec 2020, 15:12

No jo, ale ty povolenky jsou na CO2 a ne na plyny, znečišťující vzduch - třeba NOx, sloučeniny síry,....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se