Čína chce do roku spustit vlastní systém pro obchodování s emisními povolenkami
Čínská vláda schválila návrh na vlastní mechanismus pro obchodování s emisními povolenkami. Systém by mohl fungovat již příští rok a v prvotní fázi se bude vztahovat pouze na elektrárny, které dostanou přidělený určitý počet povolenek. Systém poté bude umožňovat obchodovat s povolenkami. Již v prvotní fázi bude systém o polovinu větší než současný systém pro obchodování s povolenkami EU ETS.
Nejprve elektrárny
Zpravodajský portál The Guardian informoval o kroku čínské vlády, kdy její nejvlivnější představitelé dali na konci loňského roku zelenou plánu na vytvoření trhu s emisními povolenkami. Rozhodnutí se bude nejprve vztahovat na největší znečišťovatele – elektrárny – a později se rozroste svou působností i na většinu ekonomických subjektů.
„Toto změní hru“, prohlásil Nathaniel Keohane, viceprezident americké environmentální skupiny Environmental Defense Fund. „Tento krok ukazuje čínskou vládu jako světového vůdce (v oblasti snižování vypouštěných emisí do ovzduší).“
Čína si již v minulosti stanovila vrchol svého stále se zvětšujícího množství vypouštěných emisí na rok 2030. Dle expertů by se vládě mělo podařit její cíl naplnit. Tím by se po roce 2030 mělo celkové množství vypuštěných emisí do čínského ovzduší začít snižovat.
Dle nového systému obchodování s povolenkami bude čínským elektrárnám přiděleno určité množství povolenek na vypouštění emisí CO2. Elektrárny, které se dostanou pod povolenkami stanovený limit, můžou poté svoje nadbytečné povolenky prodat jiným účastníkům na trhu.
Čínský elektroenergetický sektor je zodpovědný za 3,3 miliard tun CO2 emisí ročně. To dělá z plánovaného systému zřejmě nejdůležitější projekt na světě za účelem snížení skleníkových plynů. Navíc plánovaný systém dá jasnou cenu za uhlíkové emise pro čínský energetický sektor.
Nejdůležitější plánování teprve přichází
Projekt nevznikl přes noc. Jedná se o dlouhodobé plánovaní a přípravy, kdy rámec připravovaného systému byl vytvořen již v roce 2015. Koncept jako takový projednává čínská vláda více než deset let.
Rozhodnutí z konce minulého roku odstartuje velice důležitý vývoj klíčových částí pro celý koncept. Nicméně nastavení všech pravidel a zavedení celé struktury systému bude trvat několik měsíců, možná i rok. Důležitá otázka, jaké množství vypouštěných emisí CO2 bude přiděleno jednotlivým elektrárnám, vláda na svém jednání neoznámila a je to otázka pro budoucí vývoj systému.
Až bude čínský systém pro obchodování s emisními povolenkami ve své počáteční fázi připraven a spuštěn, což může být již v roce 2019, bude již o polovinu větší než současný systém EU, který je stále největším systémem svého druhu na světě.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se