Domů
Emise CO2
Investoři ExxonMobil žalují společnost kvůli ochraně klimatu
ExxonMobil
Zdroj:Minale Tattersfield, https://www.flickr.com/photos/minaletattersfield/

Investoři ExxonMobil žalují společnost kvůli ochraně klimatu

V New Yorku začal na počátku tohoto týdne dlouho očekávaný občanskoprávní proces s americkou těžební společností ExxonMobil. Firma je obviněná z toho, že používala dva druhy účetních knih a výpočetních dat, aby před svými investory skryla skutečné náklady vydané na vyhovění environmentálním regulacím. 

Generální prokurátor toto prohlásil na úterním slyšení soudu na Manhattanu, kde naopak právní obhájce společnosti označil výroky za nepravdivé a politicky motivované. Rozdíl mezi částkami, které byly investorům zveřejňovány, a realitou byl asi 1,6 miliard USD. Právě investoři společnosti žalobu k občanskoprávnímu soudu v New Yorku podali. Samotné řízení by mělo trvat přibližně tři týdny. Jedním z předvolaných svědků je i Rex Tillerson, bývalý ministr zahraničí prezidenta Trumpa, který společnost vedl.

Společnost je žalována za porušení tzv. Martin Act, tedy zákona státu New York, který je primárně zaměřen na stíhání finančních podvodů, ale také ochranu investorů. Žaloba obviňuje Exxon z toho, že poskytoval nepravdivé informace svým investorům týkající se hodnocení dopadů především budoucích předpisů v oblasti klimatu. Společnost používala dvě sady výpočtů, kdy v některých kalkulovala s náklady ve výši 80 USD za tunu uhlíku, v jiných pak se 40 USD či náklady nezapočítávala vůbec. 

Odděleně od newyorského soudního případu čelí ExxonMobil soudnímu řízení i ve státě Massachusetts. Vyšetřování zde probíhající se týká toho, zda společnost skrývala znalosti a data týkající se dopadu užívání fosilních paliv na změnu klimatu. Vyšetřování v obou východních státech USA začala poté, co byla v roce 2015 publikována série článků přinášejících údajné důkazy o tom, že vědci pracující pro společnost již v 70. a 80. letech minulého století varovali, že využívání fosilních paliv by mělo být snižováno, aby se zmírnily dopady na změnu klimatu. 

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se