Domů
Emise CO2
Montel: O zavedení minimální ceny emisí CO2 v Nizozemsku se bude hlasovat ještě před létem

Montel: O zavedení minimální ceny emisí CO2 v Nizozemsku se bude hlasovat ještě před létem

Nizozemský parlament bude hlasovat o návrhu na zavedení minimální ceny emisí CO2 (tzv. Carbon Price Floor) pro sektor výroby elektřiny pravděpodobně ještě před létem. Výrobci elektřiny spalující fosilní paliva by tuto novou uhlíkovou daň měli začít platit od 1. ledna 2020.

Na konci prosince loňského roku představila nizozemská vláda plány na zavedení uhlíkové daně od 1. ledna 2020. Podle zdrojů zahraničního serveru Montel by mělo finální hlasování o tomto návrhu proběhnout ještě před létem.

Poslední návrh hovoří o počáteční hodnotě uhlíkové daně ve výši 12,3 EUR/t CO2, namísto původně plánovaných 18 EUR/t CO2. Hodnota uhlíkové daně by následně měla růst až na 31,9 EUR/t CO2 v roce 2030, což je také mírnější hodnota než původně plánovaných 43 EUR/t CO2.

Nizozemská vláda přistoupila k zavedení uhlíkové daně v reakci na dlouhodobě nízkou cenu emisních povolenek v rámci evropského systému EU ETS.  Ta však v loňském roce vzrostla na více než trojnásobek a aktuálně se pohybuje mezi 20 a 25 EUR/t CO2.

Podobný systém je již od roku 2013 zavedený ve Spojeném království, kde je aktuální hodnota uhlíkové daně, která se připočítává k ceně emisních povolenek, stanovena na 18 liber za tunu CO2.

Právě zavedení uhlíkové daně je označováno za jeden z hlavních důvodů zásadní proměny zdrojového mixu Velké Británie, kdy podíl uhelných elektráren na výrobě elektřiny klesl na úkor obnovitelných zdrojů a elektráren spalujících zemní plyn z téměř 40 % v roce 2012 na necelých 6 % v roce 2018.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.