Domů
Emise CO2
SDEU: Výpočet pro bezplatné přidělování emisních povolenek je nesprávný

SDEU: Výpočet pro bezplatné přidělování emisních povolenek je nesprávný

Soudní dvůr Evropské unie ve čtvrtek rozhodl, že výpočet Evropské komise pro bezplatné přidělování emisních povolenek průmyslovým odvětvím je nesprávný, což by mohlo v budoucnu znamenat vyšší náklady pro velké energetické spotřebitele.

Soudní dvůr Evropské unie dal Evropské komisi desetiměsíční lhůtu na přepracování metody výpočtu bezplatného přidělování emisních povolenek v rámci evropského systému EU ETS pro obchodování s emisními povolenkami.

Rozhodnutí soudu se zakládá na stanovisku soudního poradce z listopadu, které tvrdí, že výpočet tzv. korekčního faktoru je nesprávný. Korekční faktor se využívá pro určení množství povolenek přidělovaných průmyslovým odvětvím, u nichž hrozí  tzv. „carbon leakage“ neboli jejich přemístění mimo Evropu vlivem navýšení energetických nákladů platbou za vypouštěné emise.

Podle výroku soudu k chybě vedly nesrovnalosti v údajích o nově instalovaných průmyslových zařízeních členských zemí EU.

„Maximální roční počet (přidělovaných) povolenek by mohl být jak vyšší, tak nižší než doposud,“ uvedl soud ve svém prohlášení.

Korektura výpočtu nebude mít vliv na již vydané emisní povolenky, uvedena v platnost by měla být v roce 2018. Podle očekávání analytiků povede změna spíše ve snížení bezplatně přidělovaných povolenek než jejich zvýšení.

 Můžeme čekat posílení cen?

Podle předpovědi Point Carbon by současná situace mohla vést k posílení trhu, kvůli zvýšeným obavám o potenciální snížení množství bezplatných povolenek.

„Ačkoliv by tato situace mohla mít lehce býčí vliv na ceny, myslíme si, že efekt bude velmi omezený a krátkodobý,“ tvrdí Marcus Ferdinand z Point Carbon.

Ceny emisních povolenek se vzpamatovávají ze svého propadu v lednu a v únoru. V pátek se obchodovaly za 6,3 euro.

Cena  emisních povolenek . Zdroj EEX

Potřebujete být v obraze ohledně emisí?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti emisí a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Klimatický balíček Fit for 55 míří do finále. Čeká se boj o nové emisní povolenky i sociální fond, Česko by mohlo dostat stovky miliard
5. srpen 2022, 12:38
Pokud dojde plyn, Česko bez ohledu na emise nechá v provozu uhelné elektrárny
24. červen 2022, 13:12
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se