Domů
Emise CO2
Německá vláda se nemůže shodnout, zda přenést část zdanění CO2 z tepla na majitele nemovitostí
Kotlíkové dotace

Německá vláda se nemůže shodnout, zda přenést část zdanění CO2 z tepla na majitele nemovitostí

Německá vládnoucí koalice stále nemůže najít shodu v tématu, zda část zvýšení nákladů na vytápění fosilními palivy, které bylo způsobeno jejich zdaněním, přenést na majitele, kteří byty či domy pronajímají. Podle vlády by takový krok mohl majitele nemovitostí motivovat ke snižování emisí z jejich vytápění či přípravy teplé vody.

Německo od letošního roku zavedlo vlastní systém zdanění fosilních paliv, která jsou využívána k lokální výrobě tepla. Zatímco emise z velkých centrálních zdrojů jsou již dlouhou dobu zpoplatněny pomocí emisních povolenek obchodovaných v rámci evropského systému pro obchodování s povolenkami (EU ETS), malé zdroje na evropské úrovni zpoplatněním emisí CO2 zatíženy nejsou.

Od letošního ledna tak země rozšířila zpoplatnění emisí CO2 i na sektory vytápění a dopravy, přičemž počáteční cena za 1 tunu CO2 byla stanovena na 25 EUR. Cena, která bude zpočátku fixní, má v následujících letech postupně stoupat až na 55 EUR/t v roce 2025, následně budou podobně jako v EU ETS draženy emisní povolenky.

Německý kabinet se sice již před časem předběžně shodl na rozdělení těchto dodatečných nákladů na polovinu mezi nájemce a majitele, konzervativní hlasy z majoritní parlamentní skupiny CDU/CSU však mohou podle serveru Clean Energy Wire tuto dohodu shodit ze stolu. Podle Jana-Marca Luczaka, mluvčího skupiny pro právní záležitosti a ochranu spotřebitelů, by převedení poloviny nákladů na emise CO2 bylo fundamentálním porušením principu „znečišťoval platí“.

Podle ministryně životního prostředí Svenjy Schulzeové, která návrh na rozdělení dodatečných nákladů prosazovala, a zástupců dalších politických stran však nájemníci nemají možnost si zvolit způsob vytápění v bytě, ve kterém bydlí, a tudíž by odpovědnost za emise měla být rozdělena mezi ně a majitele.

„Boj s klimatickými změnami neznamená mrznout během zimy, ale moderní systémy pro vytápění a renovace pro zvýšení energetické účinnosti. To není zodpovědností nájemců, ale majitelů,“ uvedl Anton Hofreiter z německé strany zelených.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(21)
Jan Stehlik
4. červen 2021, 08:25

Tak je to logické . Spalujeme uhlík a je ho potřeba omezit . Jakýkoliv komín by měl tedy býti zdaněn .

JVr
4. červen 2021, 11:03

Komín je blbost, musíte danit paliva a to ta fosilní, obnovitelná paliva počínaje biomasou, biometanem danit právě nemůžete, protože ta mají být tou vhodnou náhradou.

Tady je zřejmé, že dělit to mezi majitele a nájemníky je blbost. Měli by to platit majitelé v nákupu paliv, to následně přenést na nájemníky, nebo to přehodnodtit a vyměnit zdroj, aby byl nájem optimální.

Nájemník nemá možnost zdroj vytápění ovlivnit, jediné co může teroeticky ovlivnit je plýtvání energií, tedy méně větrat a snést nižší teplotu, ale to by měl do nájmu promítnout majitel nemovitosti, nedává mi tu smysl, aby nájemníka kasíroval ještě stát ;)

Emil
4. červen 2021, 11:16

Majitel nemovitosti obvykle žádná paliva nenakupuje a s platbami za energie nájemníka nic moc společného nemá. Nájemník svůj zdroj vytápění ovlivnit může tím, jaké bydlení si zvolí.

Jan Veselý
4. červen 2021, 12:58

To byste měl vysvětlit těm milionům majitelů domů a bytů v ČR, kteří kupují zemní plyn a/nebo uhlí. O ropných palivech ani nemluvě. Nevím jak by se tvářili na zařazení do kategorie - možno zanedbat.

Emil
4. červen 2021, 13:05

Asi jste si nevšiml, že je řeč o domech a bytech s nájemníkem. A nájemníkům opravdu obvykle majitel žádný zemní plyn ani uhlí nekupuje.

Jan Veselý
4. červen 2021, 11:22

Ono by to bylo bylo nejjednodušší zdanit fosilní paliva (podle obsahu uhlíku) při vstupu do systému, tj. formou cla a daně z těžby. A ti, kdo je používají jako chemickou surovinu by mohli dostat vratku podle uhlíku, který skončil ve výrobcích.

A vybraná daň by se jako uhlíková dividenda rozdělila rovnými dílem mezi občany.

Curo
4. červen 2021, 11:47

kupředu levá, zpátky ni krok

Jan Veselý
4. červen 2021, 12:53

A nějaké opravdové argumenty by nebyly?

JVr
4. červen 2021, 14:01

Ony už některá paliva (benzín, nafta) zdaněné jsou, tedy dále už je to jen o tom, tuto spotřební daň aplikovat na paliva jako je uhlí a plyn (v rozumné výši a nepouštět do toho spekulanty...).

Dále už by nebylo třeba obchodovat s povolenkami, vymýšlet koho a jak zdanit... a komu co odpouštět.

BTW odečítat uhlík ve výrobcích je blbost, stejně ty výrobky nakonec cyklu skončí ve spalovně a uhlík půjde do vzduchu.

Jenda Stehlik
4. červen 2021, 12:35

To je jako špinavý uhlík a Bio uhlík co mají jiné vlastnosti?

Myslel jsem, že cílem je snížení uhlíku. Tudíž omezit jakýkoliv uhlík co hoří a zaměřuje nás CO2.

Omega
4. červen 2021, 12:51

To je běžně rozšířený omyl.

Biouhlík = krátký cyklus (1-100let), kdy se ze vzduchu váže v rostlinách, následně se uvolní spálením. Ten má na bilanci CO2 v ovzduší nulový dopad.

Uhlík fosilní (uhlí, ropa, zemní plyn) = dlouhý cyklus (100 000+ let), ten má na bilanci CO2 v ovzduší velký dopad.

Pro stabilizaci CO2 byste musel zastavit těžbu ropy/plynu/uhlí.

Pro snižování začít vozit dřevo místo do elektráren na Saharu, udělat vrstvu a zasypat pískem a dělat to tak 100 let.

Martin Pácalt
5. červen 2021, 08:10

Když váš nápad vezmu vážně, nebylo by lepší CO2 z bioplynek rozkládat (pomocí přebytků elektřiny v síti) a uhlík ukládat do důlních děl? Vozit dřevo na Saharu by neovlivňovalo jen bilanci CO2, ale i např. množství biomasy v půdě evropských lesů a s tím spojenou schopnost samoobnovy lesy, vodního režimu atd.

Omega
5. červen 2021, 14:16

Jedná se o princip. Dřevo se dá napřiklad zpracovat na dřevěné uhlí a to by se sypalo do obrovskė jámy.

Spíš si položte otázku, proč nikdo nechce CO2 přepracovat na uhlik nebo uhlovodíky a pořád se jen řeší jak někam nacpat CO2.

Josef
4. červen 2021, 21:45

a co takhle zdanit domácí zvířata dýchají a vypouštějí CO2. Místo psa nebo kočky ať si každý pořídí domů kytku....

luboš
4. červen 2021, 09:52

Při výrobě kynutého těsta nebo alkoholu kvasinky produkují CO2. Co takle emisními povolenkami zdanit chleba, knedlíky, koláče, rohlíky, RUM, víno atd? Ze sycených nápojů se také asi uvolňuje CO2. Kofolu na pranýř? Vemte rozum do hrsti a začněte vymýšlet opravdová opatření. Pro začátek bych třeba zrušil peníze a zavedl přídělový systém na všechno. Výroba zbytečných nepotřebných věcí nás zahubí. Utrácet peníze = vychcípat.

Jan Veselý
4. červen 2021, 10:30

Á, tady se pěstuje sofistika a staví šikmé plochy.

Jan Veselý
4. červen 2021, 10:50

Vezměte rozum do hrsti a spočítejte kolik by to dělalo. Já jsem vám to udělal u Kofoly, dělá to asi 0.2-0.3 Kč na dvoulitrovou flašku při ceně CO2 50 EUR/t.

luboš
4. červen 2021, 12:24

Jan Hus zemřel na hranici za pranýřování prodávání odpustků. Dnes prodáváme odpustky (povolenky CO2) pod taktovkou EU a plácáme se po rameni, jak dobře nám to jde. V čem jsme se za ty stovky roků poučili? Prachy za odpustky dnes zase zůstanou u novodobých následníků církve 13. století. Kdo má známosti u papalášů, ten se napakuje.

Jan Veselý
4. červen 2021, 12:52

A přidáváme falešné ekvivalence.

Josef
4. červen 2021, 21:42

zrušit peníze no tak to je skvělý nápad pak budou všechny OZE konečně zadarmo... :) a přídělový systém určitě zaveďte energie bude přidělována spravedlivě vy budete moct svítit přes den a váš soused v noci.....

Miroslav
7. červen 2021, 07:28

V noci soused svítit nebude, protože OZE.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se