Německo navýší zahajovací cenu u svého systému pro obchodování s emisemi CO2 na 25 EUR/t

17. prosinec 2019, 15:07
DomůEmise CO2Německo navýší zahajovací cenu u svého systému pro obchodování s emisemi CO2 na 25 EUR/t

Němečtí zákonodárci dosáhli v pondělí předběžné dohody o navýšení zahajovací ceny u svého systému pro obchodování s emisemi CO2 v roce 2021 na 25 EUR/t CO2 z původních 10 EUR/t CO2. Dodatečné příjmy mají být využity zejména na snížení poplatku za obnovitelné zdroje v cenách elektřiny a na pokrytí navýšení příspěvku na dopravu pro dojíždějící.

Zástupci Spolkové rady a Spolkového sněmu se podle zahraničního serveru Clean Energy Wire v pondělí předběžně shodli na navýšení zahajovací ceny emisí CO2 v rámci vlastního systému pro obchodování s emisemi v roce 2021 na 25 EUR/t CO2. Cena má následně vzrůst až na 55 EUR/t CO2 v roce 2025. Od roku 2026 by měly probíhat aukce s tím, že bude zavedena maximální (65 EUR/t CO2) a minimální (55 EUR/t CO2) cena.

Dodatečné příjmy plynoucí z navýšení původně zamýšlených cen by měly být využity zejména na snížení poplatku za obnovitelné zdroje v cenách elektřiny. Dále by měly pokrýt mírně navýšený příspěvek na dopravu pro dojíždějící.

Kancléřka Angela Merkelová ocenila „skvělou práci“ vyjednávačů a uvedla, že je ráda, že Spolková rada bude na konci týdne pravděpodobně schopna oficiálně tuto záležitost odsouhlasit.

Nástroj pro snížení emisí v sektorech mimo EU ETS

Nově zavedený německý systém pro obchodování s emisemi CO2 cílí na sektory, které nejsou zahrnuty v Evropském systému pro obchodování s emisemi (EU ETS). Systém tak zpoplatní emise CO2 z dopravy a vytápění budov.

Spolu se zavedením systému byly na konci listopadu schváleny také emisní cíle pro jednotlivá odvětví a navýšení daně pro leteckou přepravu.

V energetice mají emise CO2 klesnout z 280 milionů tun v roce 2020 na 175 milionů tun v roce 2030 a v průmyslu potom ze 186 milionů tun na 140 milionů tun. Odvětví dopravy má za cíl snížit emise ze 150 na 95 milionů tun, odvětví budov ze 118 na 70 milionů tun a zemědělství ze 70 na 58 milionů tun.

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují