Domů
Emise CO2
New York chce do roku 2040 vyrábět elektřinu bez emisí. Bude potřebovat i zatím nedostupné zdroje
Zdroj: Unsplash

New York chce do roku 2040 vyrábět elektřinu bez emisí. Bude potřebovat i zatím nedostupné zdroje

Spotřeba elektřiny v americkém státě New York má do roku 2050 vzrůst o 65 až 80 %. Zároveň má být do roku 2040 podle schváleného klimatického zákona zcela ukončena výroba elektřiny z fosilních paliv. Pro splnění uvedeného cíle mají podle nedávno zveřejněného plánu pomoci i zdroje, které prozatím nejsou komerčně dostupné. Informaci přinesl zahraniční server Platts.V roce 2019 schválený klimatický zákon s oficiálním názvem „Climate Leadership and Community Protection Act“ kodifikuje cíl dosáhnout do roku 2050 nulových emisí (net-zero) skleníkových plynů (85 % zredukovat a 15 % zachytávat). V oblasti výroby elektrické energie zákon stanovuje dosažení 70 % výroby z obnovitelných zdrojů do roku 2030 a dosažení bezemisní výroby elektřiny do roku 2040. Toho má být dosaženo mimo jiné díky výstavbě 9 GW offshore větrných elektráren do roku 2035.

Nedávno vydaný navazující dokument "New York State Climate Action Council Draft Scoping Plan" má stanovit rámec pro to, aby bylo výše uvedených cílů dosaženo. Podle tohoto plánu má k dosažení cílů pomoci z velké části prudký rozvoj větrných a solárních elektráren a dále potom rozvoj vodních elektráren, palivových článků či energetických úložišť.

„Pokud by byly identifikovány potřeby či rizika v oblasti spolehlivosti dodávek, měla by být plně prozkoumána bezemisní řešení, jako je akumulace, rozvoj přenosové soustavy, energetická účinnost, odezva strany spotřeby nebo jiný bezemisní zdroj, a až poté, co budou tyto alternativy zanalyzovány a označeny za nedostatečné pro vyřešení identifikovaných potřeb, mohou být zváženy nové nebo obnovené fosilní zdroje elektřiny,“ uvádí plán.

Prozatím komerčně nedostupné zdroje

I přes očekávaný prudký rozvoj výše uvedených bezemisních zdrojů elektřiny budou podle provozovatele přenosové soustavy ve státě New York (NYISO) zapotřebí další prozatím komerčně nedostupné zdroje.

„Plán uvádí, že dosažení cíle 100% bezemisní elektřiny v roce 2040 představuje významnou výzvu, která nyní nemůže být splněna pomocí rozvoje stávajících technologií, kdy současné studie uvádějí, že i po plném rozvoji nyní dostupných čistých zdrojů energie zůstává v roce 2040 potřeba další výrobní kapacity kolem 15 až 25 GW,“ uvedl Platts.

Výroba elektřiny v zimním období bude v roce 2040 bude podle NYISO pokryta ze zhruba 50 % pomocí onshore a offshore větrných elektráren. Jaderné elektrárny mají dodávat asi 9 % elektřiny, solární zhruba 7 %, vodní 7 % a dalších zhruba 7 % by měl stát New York dovážet. I po započtení dalších možných zdrojů elektřiny nebo nástrojů pro řízení spotřeby bude podle NYISO zapotřebí pokrýt asi 10 % výroby elektřiny z "řiditelných bezemisních zdrojů", které však prozatím nejsou komerčně dostupné, ale které budou klíčové pro zajištění spolehlivosti dodávek elektřiny.

„Takové zdroje mohou být nová dlouhodobá úložiště energie, obnovitelné plyny, zelený vodík, jádro nebo něco zatím nevyvinutého. Bez ohledu na to volá plán po "agresivní akci a chytrému plánování", aby bylo možné potřebnou proměnu energetického systému během příštích dvou dekád realizovat,“ dodal Platts.

Potřebujete být v obraze ohledně emisí?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti emisí a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Pokud dojde plyn, Česko bez ohledu na emise nechá v provozu uhelné elektrárny
24. červen 2022, 13:12
Europoslanci odhlasovali rozšíření emisních povolenek. Konečné vyjednávání zajistí Česko
22. červen 2022, 17:31
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Emil
7. leden 2022, 10:11

Technologie samozřejmě už dáno existují a komerčně dostupné jsou, jen některé z nich stát New York nechce využívat a ty ostatní na to nestačí, jak stát přiznává.

De Carbon
7. leden 2022, 11:33

Asi se chteli vyhnout znicujicim komentarum Emila, tak nezminuji primo fuzni reaktory, ale zatim komercne nedostupne zdroje.

josef
7. leden 2022, 14:10

To je sice zajímavé , ale federální energetická agentura USA do roku 2050 nepočítá s žádným poklesem emisí CO2 v USA jako celku. Rozvoj OZE má pouze pokrýt růst poptávky.

Jan Veselý
7. leden 2022, 17:14

US EIA je výborná na sběr a publikaci aktuálních dat, ale v predikcích jsou mimořádně špatní, dlouhodobě.

Zkuste si najít jejich 10, 15, 20 let staré predikce a srovnat si je se současností.

Já to pár let zpět udělal. Dnes měly být největšími OZE v USA geotermální elektrárny, elektrárny na biomasu a elektrárny spalující odpady.

Turby
7. leden 2022, 20:54

Toz doufejme, ze predikce dopadnou stejne i v evrope.

Jan Veselý
7. leden 2022, 21:44

Tak doufejte. Jen ať nedopadnete jako Židi, ti už čekají na spasitele několik tisíc let.

Josef
9. leden 2022, 23:22

Predikce je samozřejmě ošidná věc, ale před 15 lety pokud si pamatuji vycházely predikce sázející na další růst spotřeby fosilních paliv ( BP a spol ) a ty vyšly naprosto přesně , protože se počítalo s nástupem elektromobility od roku 2017 . Výrobní parita kolem roku 2030 a masové nahrazování ropy po roce 2040 arabové nepočítají s tím ,že budou žít z ropy déle než do 40 tých let, proto jim také nevadí že tolik těží oni vědí, že ropy je více než svět spotřebuje.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se