Stát New York bezemisní do 2050? Guvernér podepsal nejambicióznější klimatický zákon v USA

DomůEmise CO2Stát New York bezemisní do 2050? Guvernér podepsal nejambicióznější klimatický zákon v USA

Guvernér státu New York podepsal dle svých slov nejagresivnější klimatický zákon v USA, který cílí na bezemisní výrobu energie do roku 2040 a nulové emise skleníkových plynů ve všech sektorech do roku 2050. Součástí tzv. Green New Deal je kromě jiného i podpora pro 9 GW offhore větrných elektráren vystavěných do roku 2035, přičemž část tohoto výkonu již získaly společnosti Orsted, Eversource a Equinor.

Guvernér amerického státu New York, Andrew Cuomo, podepsal minulý čtvrtek vlastní tzv. Green New Deal (nejedná se o celoamerické opatření se stejným názvem projednávané Kongresem). Zákon s oficiálním názvem „Climate Leadership and Community Protection Act“ kodifikuje cíl dosáhnout do roku 2050 nulových emisí (net-zero) skleníkových plynů (85 % zredukovat a 15 % zachytávat). Do roku 2040 by pak bezemisní měla být alespoň výroba energie.

Kritici zákona upozorňují zejména na rozsáhlé důsledky, které se vztahují i ​​na odvětví dopravy a stavebnictví, kde budou zapotřebí značné investice, pokud mají být cíle v oblasti snižování emisí včas dosaženy.

„Dosažení ambiciózních cílů státu bude vyžadovat bezprecedentní úroveň investic do elektrizační soustavy a téměř kompletní elektrifikaci dopravního, stavebního a komerčního sektoru,“ řekl Gavin Donohue, prezident a CEO obchodní skupiny Independent Power Producers of New York.

Ačkoliv má zákon úplně vytlačit zemní plyn z energetického mixu New Yorku do roku 2040, obhájci životního prostředí se obávají, že Green New Deal nejde dostatečně daleko a chtějí legislativu, která by zakázala výstavbu jakékoli nové infrastruktury pro fosilní paliva.

„Guvernér Cuomo se nemůže nazývat šampiónem životního prostředí dokud neodmítne všechny návrhy na fosilní zdroje v New Yorku,“ uvedla Laura Shindell, organizátorka akce Food and Water Watch.

Mezi další zajímavé cíle zákona patří 6 GW instalovaného výkonu v malých fotovoltaických elektrárnách do roku 2025 a 3 GW instalovaného výkonu v úložištích energie do roku 2030.

Role offshore větrné energetiky

Celkově nový plán počítá s nezanedbatelnými 9 GW instalovaného výkonu ve větrných elektrárnách u pobřeží státu New York. V rámci podepsané dohody tak již získaly zelenou dva projekty s celkovým instalovaným výkonem 1,7 GW, které by měly vyrábět elektřinu za pět let.

„Díky této dohodě bude New York vést cestu k výstavbě největšího zdroje offshore větrné energie v zemi a zároveň dnes podepíšu nejagresivnější klimatický zákon ve Spojených státech amerických,“ uvedl Cuomo při akci v New Yorku.

Prvním je projekt Sunrise Wind s instalovaným výkonem 880 MW, za kterým stojí dánský Orsted a americký Eversource Energy. Sunrise Wind bude umístěn 30 mil východně od Long Island’s Montauk Point.

Norský Equinor pak postaví druhý projekt Empire Wind s instalovaným výkonem 816 MW, který bude 15 až 30 mil jihovýchodně od Long Islandu.