
Po Evropské unii zavádí uhlíkové clo i Spojené království
Británie oznámila, že do roku 2027 zavede nový mechanismus stanovování ceny uhlíku při dovozu. Zboží dovážené ze zemí s nižší nebo žádnou cenou uhlíku bude muset v rámci úsilí o dekarbonizaci platit poplatek.
Po Evropské unii, která zavádí cla na emise CO2 na dováženou ocel, cement a další zboží jako první na světě, s podobným mechanismem přišlo i Spojené království.
Britská vláda podle serveru Euractiv uvedla, že mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích (CBAM) se bude vztahovat na výrobky s vysokou uhlíkovou náročností v odvětvích železa, oceli, hliníku, hnojiv, vodíku, keramiky, skla a cementu.
Výčet zboží a komodit je tak podobný jako v EU, která se v počáteční fázi systému CBAM EU zaměří na dovoz šesti průmyslových odvětví s vysokou uhlíkovou náročností - železa a oceli, cementu, hnojiv, hliníku, výroby elektřiny a vodíku. Poplatky za emise CO2 začne vybírat na hranicích v roce 2026.
Snížení rizika úniku uhlíku
V Británii bude uplatňovaný poplatek záviset na množství uhlíku vypouštěného při výrobě dováženého zboží a na rozdílu mezi případnou cenou uhlíku uplatňovanou v zemi původu a cenou uhlíku, s níž se potýkají výrobci ve Spojeném království.
„Tento poplatek zajistí, aby výrobky náročné na emise uhlíku ze zámoří - jako je ocel a keramika - měly srovnatelnou cenu uhlíku jako výrobky vyráběné ve Spojeném království, aby se naše úsilí o dekarbonizaci projevilo ve snížení celosvětových emisí," uvedl ministr financí Jeremy Hunt.
Británie uvedla, že to pomůže snížit riziko "úniku uhlíku", tedy zabránit přesunu emisí do jiných zemí, protože v nich platí nižší nebo žádná cena uhlíku. CBAM bude fungovat společně s britským systémem obchodování s emisemi, což by mělo britskému průmyslu dodat důvěru k investicím do dekarbonizace v době, kdy svět přechází na takzvanou čistou nulu.
Mohlo by vás zajímat:
Před týdnem jsem se díval na čt2 . Tam byl dokument o naší sluneční soustavě a vědci tam rozebírali všechny planety a slunce. Život na zemi neskončí až pohlcením sluncem , ale asi za miliardu let kdy uhlík z planety se ztrátí do kosmu a život na zemi bez uhlíku tak zanikne . Ale věřte vědcum . Kdoví jak to počítaj :-)
Blá blá. Vytrnete z kontextu nějaký údaj z televize a říkáte tomu důkaz.
Uhlíkové clo povede k tomu ,že zdraží dovoz k nám a tím klesne životní úroveň obyvatel. No a zbytek světa zavede reciproční clo na vývoz a tím klesne kurz měny - tedy další pokles životní úrovně obyvatel.
A není možné, že to povede k tomu, že země, které mají čistější energetický mix budou mít konkurenční výhodu?
Ekonimické zákony neobejdete - každé clo zdraží zboží na území státu, který ho zavedl.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se