Evropský parlament přijal klíčové klimaticko-energetické předpisy
Evropský parlament v minulém týdnu dal konečný souhlas s několika klíčovými předpisy k uskutečnění cílů Fit for 55. Bezplatné povolenky v systému ETS budou postupně zrušeny od roku 2026, silniční doprava a budovy budou zařazeny do nového systému ETS II od roku 2027, schválen byl i sociální klimatický fond a uhlíkové zdanění na hranicích Unie.
Jak informoval Parlament na svých stránkách, poslanci schválili konečnou podobu předpisů, kterým představitelé členských států dali zelenou již koncem roku 2022. Předpisy realizují cíle schválené v rámci Fit for 55, kterým chce Unie snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů (GHG) nejméně o 55 % ve srovnání s úrovní z roku 1990.
Reforma systému obchodování s emisemi
Reforma Evropského systému obchodování s emisemi (EU ETS) zvyšuje ambice systému - emise skleníkových plynů v odvětvích ETS musí být do roku 2030 sníženy o 62 % ve srovnání s úrovní z roku 2005. Reforma rovněž postupně ruší bezplatné povolenky pro podniky od roku 2026 do roku 2034 a vytváří samostatný nový systém ETS II pro paliva v silniční dopravě a budovy. Tím bude stanovena cena uhlíku pro tato odvětví od roku 2027.
Parlament také odhlasoval zahrnutí emisí z námořního odvětví do systému ETS a souhlasil s revizí systému ETS pro letectví. Tím se do roku 2026 postupně zruší bezplatné povolenky pro odvětví letectví a podpoří se používání udržitelných leteckých paliv.
Vytvoření nového nástroje pro takzvaný únik uhlíku
Parlament přijal nový mechanismus EU pro úpravu uhlíkového cla na hranicích EU (CBAM). Jeho cílem je motivovat země mimo EU, aby zvýšily své klimatické ambice, a zajistit, aby úsilí EU nebylo podkopáváno přesunem výroby z EU do zemí s méně ambiciózní klimatickou politikou. Mezi zboží, na které se CBAM bude vztahovat, patří železo, ocel, cement, hliník, hnojiva, elektřina či vodík. Dovozci tohoto zboží budou muset zaplatit cenový rozdíl mezi cenou uhlíku placenou v zemi výroby a cenou uhlíkových povolenek v systému EU ETS v Unii. CBAM bude postupně zaváděn od roku 2026.
Sociální klimatický fond pro boj proti energetické chudobě
Zároveň bylo dosaženo dohody o zřízení Sociálního klimatického fondu EU. Ten bude zajišťovat, aby přechod ke klimaticko-neutrální ekonomice byl spravedlivý a sociálně inkluzivní. Z fondu budou mít prospěch zranitelné domácnosti, mikropodniky a uživatelé dopravy, kteří jsou obzvláště postiženi energetickou a dopravní chudobou.
Mohlo by vás zajímat:
Takže jedinou možností, jak se těch "zelených" nesmyslů zbavit, je anulovat Maastrichtskou smlouvu a zrušit tak EU. Hospodářská spolupráce poběží dále jako v časech EHS. Politická strana, která to bude mít v programu, má můj hlas.
UK z EU dokonce vystoupila a těchto "zelených" nesmyslů se nezbavila, spíše naopak. Takže členstvím v EU to asi nebude. Navíc žádný členský stát EU o zpětnou transformaci na EHS neusiluje, takže takový program by byl zcela zbytečný.
Zelená transformace ekonomiky probíhá na celém světě. Jednou z nejzelenějších zemí Evropy je pobrexitové Spojené království.
Boj zelených alarmistů proti změnám klimatu graduje. Žádný sociální fond vzrůstající napětí ve společnosti nepotlačí a obávám se, že to pro nikoho nedopadne dobře.
Není jiné cesty než omezit vliv člověka na klima. Protože máme potenciál Zemi zlikvidovat v řádu několika desetiletí.
Oteplení do 2°C je prospěšné a to nedosáhneme. Spalování fosilních paliv bude končit s tím jak dojde levné uhlí Číně a levná ropa na středním východě. Obojí se zcela určitě využije. Podobně jako Angličani vytěžili svoje levné fosilní zdroje a teď jsou ekologičtí. Takovým vývojem projdou všechny velké světové ekonomiky a jestli se objeví levné baterie pak ten přechod bude rychlejší.
Odkud jste své tvrzení čerpal? A máte na myslí globální prospěšnost, nebo prospěšnost pouze Vašeho okolí? Mrkněte do následujícího článku, tam píší přesný opak co Vy
climate . nasa . gov / news / 2865 / a-degree-of-concern-why-global-temperatures-matter
"Investovat" do boje proti klimatickým změnám jsou vyhozené peníze. Klima je semistabilní stav, který se neustále mění a snaží se udržovat pseudorovnováhu. Jakákoli započatá změna (a je jedno, co a jak ji způsobilo) má obrovskou setrvačnost než se dosáhne opět nějaké dočasné stability. I kdyby jsme okamžitě na celém světě přestali spalovat cokoli, chodili jen pěšky a jedli trávu, tak změna bude probíhat ještě několik desetiletí.
Jediné, vhodně investované, prostředky jsou ty, které analyzují průběh změn, jejich dopady na jednotlivé oblasti a umožní zavést taková opatření, které zmírní tyto dopady. Další vhodnou investicí je vědeckotechnický výzkum. Vývoj takových technologií, které nám umožní zajistit dostatek levné a stabilní energie. Případně umožní trvale žít i při změněných klimatických podmínkách. PŘIZPŮSOBIT SE!
Mám nepříjemný pocit, že uhlíkové clo je v rozporu s pravidly WTO.
Takže až Čína, Indie, Jižní Korea, Brazilie atd. na EU zboží uvalí sankční cla ve stejné výši - bude to další věc zvyšující náš blahobyt a prosperitu.
Není třeba nic uvalovat. Jedná se o zboží, které není možné nikde jinde, než v uvedených státech, koupit. Takže uhlíkové clo na to jeho nákup nebude mít nejmenší vliv, jen nám zdraží veškeré výrobky. V podstatě se jedná o clo na nás.
Nepochopení.
Např. EU uvalí uhlíkové clo na čínské solární panely (baterie, elektromobily...).
Čína - jako odvetu - uvalí clo na něco jiného vyráběného v EU (automobily, lékařské přístroje atd.).
Uhlíkové clo je cesta, jak vyrovnat pozice zelených a prasáckých států.
Trestání Evropy Evropou.
Cimrman vycházel z předpokladu, který uznává – teoreticky – i dnešní škola, že žáci mají mít svého učitele rádi, a tudíž by je mělo mrzet, když učitel trpí. Jak to vypadalo v praxi: Když mu žáci například nalili vodu do kalamáře, nepustil se Cimrman celý týden na krok z domu. Žáci měli v tu dobu volno, a tedy dostatek času, aby ho mohli litovat.
Jindy zase reagoval na nezbednost těmito slovy: „Nedám si dnes po obědě doutník. Neplačte, sami jste si to zavinili!“
Jenže "zelené" státy již tyto výrobky neprodukují. Není možné je koupit jinde, než v "prasáckých".
Uhlíkové clo a tedy celý boj proti CO2 je nesmysl. Ale toto zelení alarmisti nikdy nepochopí, protože si myslí, že můžou změnit klima. Zkuste si něco nastudovat o příčinách změn klimatu. Ale nemyslím tím bláboly na webu faktaoklimatu.cz
Myslíte ippc . ch ?
Tak mam na Vás dvě základní otázky:
1) je či není CO2 skleníkový plyn
2) zvyšuje či nezvyšuje lidská činnost koncentraci CO2 v atmosféře?
pekna demagogia - otazky vytrhnute z kontextu navadzajuce ze mieria spravnym smerom
aj ja mam par otazok:
1) aka ludska cinnost zapricinila ze pred cca 8000 rokmi bola teplota vyssia ako je sucasna ?
2) aka ludska cinnost zapricinila minimalne rovnaku ale vacsinou este vyssiu teplotu za poslednych cca 10 medziladovych obdobi (posledny necely milon rokov)?
a este na doplnenie - skuste si aspon letmo precitat aky je rozdiel v pojmoch korelacia vs kauzalita .. a mozno pritom natrafite aj na tzv falosnu kauzalitu
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se