Domů
Emise CO2
První CCS projekt ve Spojeném království získal finanční podporu 72 milionu liber
Emise CO2 v EU
Zdroj: Pixabay

První CCS projekt ve Spojeném království získal finanční podporu 72 milionu liber

Emise CO2
1 komentář
20. březen 2021, 12:12
Jan Votruba

HyNet North West je prvním projektem na zachytávání a ukládání emisí CO2 (Carbon Capture and Storage – CCS) ve Spojeném království. Podporu 72 milionů liber zajistili partneři konsorcia a místní výzkumná instituce. Projekt sníží ročně emise CO2 o 10 milionů tun.

Zpravodajský portál Energy Live News informoval, že projekt HyNet North West získal další finanční podporu, a to ve výši 72 milionů liber. Budoucí výroba bude produkovat vodík ze zemního plynu. S projektem se zároveň bude vytvářet i nové potrubí pro transport vodíku.

„HyNet North West je zajímavý projekt strategického významu jak pro region, tak pro Spojené království. Nabízí příležitost, která se naskytne jednou za generaci, vytvořit skutečnou změnu ve výrobě a spotřebě energie a vytvořit tak čistší svět pro budoucí generace.´,“ prohlásil k finanční podpoře David Parkin, ředitel projektu HyNet North West.

Nová finanční injekce se skládá ze dvou částí. První částka je 33 milionů liber od UKRI – Výzkum a inovace Spojeného království, kde finance přichází skrz iniciativu „Výzva pro průmyslovou dekarbonizaci“. Zbylých 39 milionů liber získal poté projekt jako příspěvky od partnera konsorcia.

Projekt HyNet North West je vyvíjen mnoha společnosti, které v severozápadní oblasti země působí. Jedná se například o společnosti Eni, Essar, Hanson, Cadent či University of Chester.

Nová infrastruktura

Projekt by měl být hotov a provozuschopný v roce 2025. Za 4 roky tak začne HyNet transformovat zemní plyn na nízkouhlíkový vodík. Spolu s transformací bude oxid uhličitý zachycován a následně ukládán v podmořském plynovém nalezišti Liverpool Bay. Nové potrubí poté dopraví čistý vodík do elektráren, dopravních prostředků či domácností v Severozápadní Anglii a Jižním Walesu.

Předpokládá se, že CCS projekt sníží emise CO2 o 10 milionů tun ročně do roku 2030, což je ekvivalentem odstranění čtyř milionů aut ze silnic.

Projekt HyNet by dle odhadů mohl vytvořit 6 tisíc nových pracovních pozic, vytrénovat současné pracovníky v místním výrobním sektoru a nastartovat vodíkovou ekonomiku Spojeného království.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Ivan Novák
21. březen 2021, 11:36

Z pestrobarevných www stránek toho projektu se mi příliš technických dat získat nepovedlo, pro hlubší odkaz stroj občas řekne "page not found". Dojem: má jít o přifukování vodíku do paliva pro plynovou elektrárnu Connah's Quay o výkonu 1498MW. Za hlavní motiv projektu kromě spotřeby dotací pokládám to, že vtláčení CO2 do ložisek uhlovodíků v Irském moři, z nichž je ta elektrárna zásobována, prodlouží jejich životnost (to už se ve světě dělá desítky let, když se to vyplatí). CO2 v těžené směsi technicky asi nevadí, klima-papírově se uvidí. Věří se, že to, co pod zemí zůstane po skončení těžby, žádným netěsným vrtem neuteče :-).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se