Současná vlna veder vyhnala cenu emisních povolenek na hranici 30 euro za tunu CO2

24. červenec 2019, 07:33
DomůEmise CO2Současná vlna veder vyhnala cenu emisních povolenek na hranici 30 euro za tunu CO2

Cena evropských emisních povolenek (EUA) se včera velmi výrazně přiblížila hranici 30 EUR za tunu emitovaného CO2. Kontrakty s dodávkou na konci let 2020 a 2021 hranici dokonce pokořily. Klíčovým faktorem pro budoucí vývoj bude nyní délka trvání veder.

Cena EUA s dodávkou v prosinci 2019 se po včerejším uzavření trhu zastavila na hodnotě 29,80 EUR/t, a připsala si tak jen od začátku týdne více než 3 %. Kontrakty s dodávkou v následujících letech se již přes hranici 30 EUR/t přehouply, když dosáhly 30,19 EUR/t v případě kontraktu s dodávkou v prosinci 2020 a 30,75 EUR/t pro dodávku v prosinci 2021.

Jedním z hlavních důvodů rostoucích cen emisních povolenek jsou vysoké teploty v tomto týdnu, které donutily provozovatele francouzských jaderných elektráren, společnost EDF, ke snížení výkonu u řady reaktorů z důvodu rostoucích teplot řek a tím omezených možností chlazení. Chybějící výkon tak částečně musí být nahrazen výrobou fosilních elektráren.

„Strach z jaderných výpadků ve Francii, když v důsledku vln veder stoupají teploty řek, dnes pohánějí trh. Délka trvání veder a počet jaderných odstávek bude klíčovým faktorem,“ tvrdí Wayne Bryan, analytik společnosti Alfa Energy.

„Věřím, že by mohlo dojít k vybírání zisků, jakmile se cena dostane na 30 EUR/t, což je blízko,“ uvedla Sandrine Ferrandová, energetická analytička francouzské energetické společnosti Engie, která další velkou technickou hranici vidí na hodnotě 33,12 EUR/t.

Trh se také soustředí na vývoj ve Spojeném království. Dochází k obavám, že v případě, že by Británie opustila EU bez dohody o odstoupení od smlouvy do 31. října, narostl by prodej nadbytečných povolenek ve Spojeném království. Toto riziko včera mírně vzrostlo, jelikož se ve středu stane novým britským premiérem Boris Johnson. Johnson se zavázal provést Brexit ať již s dohodu nebo bez do 31. října.