Domů
Emise CO2
Současná vlna veder vyhnala cenu emisních povolenek na hranici 30 euro za tunu CO2
Emise CO2 v EU
Zdroj: Pixabay

Současná vlna veder vyhnala cenu emisních povolenek na hranici 30 euro za tunu CO2

Emise CO2
5 komentářů
24. červenec 2019, 07:33
David Vobořil

Cena evropských emisních povolenek (EUA) se včera velmi výrazně přiblížila hranici 30 EUR za tunu emitovaného CO2. Kontrakty s dodávkou na konci let 2020 a 2021 hranici dokonce pokořily. Klíčovým faktorem pro budoucí vývoj bude nyní délka trvání veder.

Cena EUA s dodávkou v prosinci 2019 se po včerejším uzavření trhu zastavila na hodnotě 29,80 EUR/t, a připsala si tak jen od začátku týdne více než 3 %. Kontrakty s dodávkou v následujících letech se již přes hranici 30 EUR/t přehouply, když dosáhly 30,19 EUR/t v případě kontraktu s dodávkou v prosinci 2020 a 30,75 EUR/t pro dodávku v prosinci 2021.

Jedním z hlavních důvodů rostoucích cen emisních povolenek jsou vysoké teploty v tomto týdnu, které donutily provozovatele francouzských jaderných elektráren, společnost EDF, ke snížení výkonu u řady reaktorů z důvodu rostoucích teplot řek a tím omezených možností chlazení. Chybějící výkon tak částečně musí být nahrazen výrobou fosilních elektráren.

„Strach z jaderných výpadků ve Francii, když v důsledku vln veder stoupají teploty řek, dnes pohánějí trh. Délka trvání veder a počet jaderných odstávek bude klíčovým faktorem,“ tvrdí Wayne Bryan, analytik společnosti Alfa Energy.

„Věřím, že by mohlo dojít k vybírání zisků, jakmile se cena dostane na 30 EUR/t, což je blízko,“ uvedla Sandrine Ferrandová, energetická analytička francouzské energetické společnosti Engie, která další velkou technickou hranici vidí na hodnotě 33,12 EUR/t.

Trh se také soustředí na vývoj ve Spojeném království. Dochází k obavám, že v případě, že by Británie opustila EU bez dohody o odstoupení od smlouvy do 31. října, narostl by prodej nadbytečných povolenek ve Spojeném království. Toto riziko včera mírně vzrostlo, jelikož se ve středu stane novým britským premiérem Boris Johnson. Johnson se zavázal provést Brexit ať již s dohodu nebo bez do 31. října.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Milan Vaněček
24. červenec 2019, 08:48

Tady je vidět jak EU potřebuje mnohem více solárních elektráren pro výrobu elektřiny do klimatizačních jednotek. To je ideální aplikace pro fotovoltaiku, bez zbytečné nutnosti akumulace. Čím víc slunce svítí tím víc vyrobí proudu na chlazení. EU by potřebovala co nejrychleji alespoň zdvojnásobit kapacitu solárních elektráren. Do jádra si tentokrát nerýpnu, to už udělal za mě autor článku.

Petr
24. červenec 2019, 11:41

Nedostatek není způsoben klimatizacemi, tolik jich v EU není, ale tím, že Francouzi na rozdíl od Česka na návrhu chlazení jaderných elektráren maximálně šetřili.

Jar
24. červenec 2019, 09:22

Zvyšování cen emisních povolenek nesou v ceně na bedrech obvykle nejvíc spotřebitelé. Pokud nemají vlastní FVE.

Ceny emisních povolenek by měly nést především příslušní firmy. Jinak toto opatření nemá a nebude mít příliš velký účinek na změnu klimatu.

Milan Vaněček
24. červenec 2019, 09:54

ČEZ by měl v ČR investovat do fotovoltaických elektráren (zatím je jen největší solární parazit z roku 2010, kdy si všehoschopní u nás prosadili nejvyššl dotace na světě).

Teď již by měl začit ovlivňovat legislativu aby umožnila investice do nedotovaných solárních elektráren v ČR a místo ztrátové investice do nového jádra (v provozu někdy ve čtyřicátých letech, dříve ne) by měl investovat svoje peníze do nerizikových investic fotovoltaických v nastávajících letech dvacátých.

Petr
24. červenec 2019, 11:44

Pro vyrovnání nedostatku ve Francii vychází skutečně daleko lépe budovat soláry ve Španělsku či dokonce severní Africe, než na to vyhazovat prachy v Česku.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se