Domů
Emise CO2
Spojené království: Energetické společnosti vyzývají vládu k posílení uhlíkové daně
Zdroj úvodní fotografie: ㇹヮィㇳhttps://www.flickr.com/photos/shirokazan/

Spojené království: Energetické společnosti vyzývají vládu k posílení uhlíkové daně

Energetické společnosti ve Spojeném království, včetně dvou největších, vyzvaly britského ministra financí Philipa Hammonda k posílení uhlíkové daně. Společnosti ve svém dopise upozorňují, že uhlíková daň, která měla za následek kolaps výroby uhlí, je zásadní pro transformaci energetického sektoru ve Spojeném království.

Společnost SSE, dle tržní kapitalizace největší britská společnost, upozornila společně se společnostmi Drax, InterGen, VPI a Immingham v dopise ministra financí, že energetické společnosti potřebují objasnění budoucího přístupu země ke zdanění emisí uhlíku, pokud mají investovat do nové generace plynových elektráren.

„V tuto chvíli je cena emisí uhlíku jasná do dubna 2021. Je to vítané, ale nyní potřebujeme znát trajektorii ceny oxidu uhličitého v následujícím desetiletí. Zejména proto, že bez této znalosti mají producenti energie nejasnosti ohledně své snahy ucházet se o pozici v následující kapacitní aukci v roce 2018 s novou generací účinných plynových elektráren,“ uvedly společnosti v dopise.

Uhlíková daň jako nástroj pro dekarbonizaci Spojeného království

Spojené království se stalo světovým lídrem v zavedení ceny emisí oxidu uhličitého, když s tímto mechanismem přišlo již v roce 2013. Producenti elektřiny platí poplatek ve výši zhruba 25 liber za tunu vyprodukovaného oxidu uhličitého, téměř čtyřikrát více než ve zbytku EU. K současné ceně evropských emisních povolenek (EUA), která je momentálně 7,5 eur/t (6,7 libry/t), platí dále 18 liber/t CO2.

Zavedení ceny CO2 přimělo výrobce ve Spojeném království k ukončení provozu mnoha uhelných elektráren a mělo za následek výraznou dekarbonizaci. Dle studie PwC uhlíková intenzita britské ekonomiky v roce 2016 poklesla o 7,7 %, což je nejvíce mezi státy G20.

Ve svém dopise společnosti uvedly, že další země, jako jsou Francie a Nizozemsko, začaly následovat přístup Spojeného království a rovněž plánují zavedení uhlíkové daně.

„Nyní je jasné, že další velké průmyslové země budou  následovat Spojené království,“ uvádí dopis.

Dekarbonizace za cenu vysokých cen energie

Ministerstvo financí Spojeného království nyní čelí obtížnému rozhodnutí o tom, zda prodloužit platnost cen uhlíku i po roce 2021, neboť se snaží sladit protichůdné cíle snižování emisí a snižování nákladů na energii pro konečné spotřebitele.

Konzervativní strana před červnovými volbami prezentovala svůj cíl, aby koneční spotřebitelé ve Spojené království měli v Evropě nejnižší účty za energii. Britské společnosti s vysokou spotřebou elektřiny si již dlouhodobě stěžují, že vysoké ceny uhlíku je odkázaly k vysokým poplatkům za energii.

Úvodní fotografie: Původně uhelná elektrárna Drax, nyní spalující pelety. Zdroj:  https://www.flickr.com/photos/shirokazan/

 

Komentáře

(1)

Petr

24. říjen 2017, 11:07

Podle mě to autor nepochopil.

100% chtějí ty společnosti znát hrubou predikci cen CO2 do roku 2030, ale jelikož plánují stavět plynové elektrárny a uhelné už v Británii existovat nebudou, tak na 90% spíš požadují zrušení té CO2 daně a varují, že pokud se nezruší co nejdřív, tak ji můžou začít používat i mnohé další země v EU, a pak nezbude dost peněz na vývar pro soukromé Londýnské spekulanty na CO2 burzách.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.