Evropská rada dosáhla dohody nad "uhlíkovým clem". Mělo by se vztahovat na těžký průmysl a elektřinu
Evropská rada dosáhla dohody nad podobou připravovaného "uhlíkového cla", které je jedním z klíčových prvků legislativního balíčku Fit for 55 představeného v půlce loňského července Evropskou komisí. Nové clo by se mělo vztahovat na emisně náročné produkty dovážené do EU. Rada o tom informovala na svých internetových stránkách.
Evropská rada připomněla, že hlavním cílem připravovaného opatření oficiálně nazvaného mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích (Carbon Border Adjustment Mechanism – CBAM) je zamezení takzvanému. úniku uhlíku. Tento pojem popisuje fenomén, kdy společnosti přesouvají výrobu mimo EU do zemí s mírnějšími emisními pravidly.
Podle Evropské rady budou do nového mechanismu zařazeny produkty z hutního a ocelářského průmyslu, dále potom produkty z cementárenského průmyslu či hnojiva a hliník. Kromě vybraných průmyslových sektorů se bude nové uhlíkové clo vztahovat také na elektřinu dovezenou do EU.
„Dohoda Rady nad mechanismem uhlíkového vyrovnání na hranicích je vítězstvím pro evropskou klimatickou politiku. Umožní nám urychlit dekarbonizaci našeho průmyslu a zároveň jej ochrání před společnostmi ze zemí s méně ambiciózními klimatickými cíli," uvedl Bruno Le Maire, francouzský ministr hospodářství, financí a obnovy.
Náhrada za bezplatné povolenky
Rada uvedla, že CBAM bude fungovat paralelně s evropským systémem emisního obchodování (EU ETS) a že postupně nahradí stávající unijní mechanismy cílené na potlačení rizika úniku uhlíku, kterými jsou bezplatné příděly emisních povolenek.
Ve srovnání s loňským návrhem Evropské komise navrhla Evropská rada několik dílčích úprav. Těmi hlavními jsou větší míra centralizace řízení CBAM a stanovení minimální hranice ve výši 150 eur pro povinnost začlenění do CBAM.
„Toto opatření sníží administrativní náročnost, jelikož kolem jedné třetiny zásilek do Unie spadne do této kategorie, přičemž jejich celkové hodnota a množství představuje zanedbatelnou část emisí skleníkových plynů připadajících na importy těchto produktů do Unie,“ dodala Rada.
Mohlo by vás zajímat:
Člověku se až tají dech, když vidí, čeho jsou EU/EK s H. Timmermansem v čele "boje s klimatem" schopni. Je to vůbec skutečnost nebo se mi to jen zdá? 8-O
Ekonomicky (a nejspíš i ekologicky a fyzikálně) naprosto negramotní funkcionáři EK rozhodují od zeleného stolu o nesmyslné byrokratizaci obchodu a nesmyslném zdražování veškeré lidské činnosti. Jak tohle může dopadnout?
Kdybych tušil, kam se EU bude vyvíjet po našem vstupu, NIKDY bych pro vstup do EU nehlasoval.
Takže zdraží všechny výrobky z ocele (automobilismus) , cementu (stavebnictví) , hliníku a logicky křemíku (solární panely) , hnojiva (potraviny) a elektřina se k nám nedováží (stejně nebude) . Uráááá . Už vidím ten užasný rust ekonomiky :-)
Jen ještě přijít na to co se vyplatí dělat :-)
Elektřina se do EU dováží z Norska ale tam je to hlavně z vodních elektráren tak ji snad také nezatíží clem.
Elektřina na do EU téměř nedováží Norsko nevyváží proti spotřebě EU , téměř nic, protože to co měli pálí v tepelných čerpadlech a elektromobiitě.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se