Ukládání uhlíku: Spojené království chce být lídrem
Spojené království má ambice stát se hlavním evropským centrem pro ukládání zachyceného oxidu uhličitého. Regulatorní překážky po brexitu však komplikují spolupráci s Evropskou unií.
Spojené království sází na novou ekonomickou příležitost v podobě ukládání oxidu uhličitého. Společnost Eni UK plánuje v Liverpoolském zálivu přebudovat již vytěžený plynový vrt na jeho úložiště a jak informoval server Euractiv, nejedná se o jediný takový plán ve Spojeném království. Projekt je součástí větší iniciativy na ukládání zachyceného CO2, který má být do Británie dovážen z místních, ale i zahraničních evropských továren a elektráren. Dle Eni tato spolupráce sníží náklady a zefektivní dekarbonizační úsilí.
Pro klimatickou strategii britské vlády je ukládání uhlíku jednou z priorit. Téměř 40 % evropských kapacit pro ukládání CO2 totiž připadá právě na Británii. Blízkost průmyslových center v severozápadní části Evropy činí ze Spojeného království atraktivní volbu ve srovnání se vzdálenějšími alternativami, jako je například Norsko. Británie již podepsala dvoustranné dohody s Francií a Německem, což signalizuje připravenost na přeshraniční spolupráci v oblasti ukládání CO2.
Vyloučení Spojeného království ze systému EU ETS však tuto vizi trochu komplikuje. Systém je nastaven tak, aby finančně podpořil ukládání uhlíku. V současné době ale neuznává CO2 uložený v lokalitách ve Spojeném království. Evropské firmy tak mohou být opatrné s volbou lokace pro trvalé uložení uhlíku. Propojení britského systému obchodování s uhlíkem a EU ETS by tento problém mohlo vyřešit. Pro Británii by to ale znamenalo, že se musí částečně vzdát kontroly nad některými regulačními rozhodnutími - což je po brexitu politicky citlivé téma.
Navzdory těmto výzvám existují alternativní možnosti. Strategie EU pro nakládání s průmyslovými emisemi uhlíku otevírá třetím zemím, jako je Spojené království, možnost ukládat evropský CO2 za předpokladu splnění určitých podmínek. Vzhledem k existujícím plánům na zasílání zachyceného CO2 do zemí mimo EU, jako je Norsko, je reálné, že by se součástí tohoto řešení mohlo stát i Spojené království. Evropská komise je ale v oblasti spolupráce se Spojeným královstvím opatrná a budoucí kooperaci váže na přísné dodržování stávajících dohod mezi EU a Británií.
Mohlo by vás zajímat:
Proč vlastně se neštěpí zemní plyn na pevný uhlík a vodík ? Energeticky by to mělo být výhodnější, než parní reformace. Pevný uhlík má i využití - do pneu, do betonu ... a když trojčlenkou vezmu kolik se v ČR spotřebuje plynu, tak kdyby se odštěpil uhlík, tak mi ho vyjde na hmotnost asi třetina toho, co se u nás vyrobí popílku - tak by neměl být problém to ukládat. Záleží na ceně plynu, ale i ekonomicky mi to přijde levnější než zelený vodík.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se