Domů
Evropská Unie
EU představí ambiciózní evropskou strategii pro zachytávání uhlíku
Ursula von der Leyenová
Zdroj: Evropská komise

EU představí ambiciózní evropskou strategii pro zachytávání uhlíku

Evropská komise se chystá 6. února představit komplexní strategii managementu emisí uhlíku, jejímž cílem je do roku 2050 zachytit až 450 milionů tun CO2 ročně. Iniciativa se mimo jiné v budoucnu dotkne systému obchodování s emisními povolenkami.

Pro dosažení cíle klimatické neutrality v rámci celého evropského hospodářství do roku 2050 se ve strategii navrhuje zachytit minimálně 50 milionů tun CO2 ročně do roku 2030, s přechodným cílem 200 milionů tun do roku 2040. O ambiciózní politice informoval server Euractiv.

Unie strategii představí na začátku února - týkat se bude průmyslu a zaměří se na zachycování, ukládání a využívání CO2. Kromě toho se návrh dotýká i méně konvenčních metod zachytávání uhlíku, a sice přímo z atmosféry. To by mělo přispět k dalším úsporám 100 až 200 milionů tun CO2. Výzvou technologií CCS a CCU je následné využití zachyceného CO2. Primární možností je podzemní skladování plynu, například v rezervoárech po vytěžených fosilních zdrojích. Možné je také využití CO2 k výrobě zboží, jako jsou plasty, léky nebo syntetická paliva.

Povinné zachtávání CO2 a riziko pomalejšího snižování emisí

Do projektů v oblasti CCS a CCU investují především státy v severnějších částech Evropy. Severní moře, které je historicky centrem těžby ropy a zemního plynu, je upřednostňováno pro rozsáhlé projekty ukládání CO2 díky velké skladovací kapacitě. Jižní Evropa spíše zaostává s menšími a méně pokročilými plány. To by mohlo v budoucnu ovlivnit geografické rozložení některých průmyslových odvětví, jako je například výroba cementu. Tyto sektory totiž budou v budoucnu muset zachytávat a ukládat uhlík povinně a budou se tak soustřeďovat tam, kde je toto možné.

Evropská komise plánuje vypracovat detailnější legislativu a podpůrné mechanismy pro CCS a CCU, včetně začlenění průmyslového odstraňování uhlíku do systému obchodování s emisemi. To však v současnosti vyvolává obavy z možného zhroucení trhu.

Kritici tvrdí, že sloučení mechanismů odstraňování uhlíku se systémem EU ETS by mohlo změkčit systém ETS, protože firmy by se přestaly soustředit na dekarbonizaci a začaly se místo toho spoléhat na následné odstraňování uhlíku. Někteří tak navrhují připustit možnost odstranění emisí pouze pro nevyhnutelné zbytkové (reziduální) emise ze zemědělství a průmyslu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Vítězslav Novák
31. leden 2024, 15:28

EU měla Sjezd?

Zdeves Pavel
31. leden 2024, 15:48

Použití síťky na motýli.

Jan Kopecký
31. leden 2024, 17:18

Po nesmyslech s vodíkem ještě větší nesmysly s uhlíkem - kupředu levá, zpátky ni krok!

Baton David
1. únor 2024, 07:01

a ze zeleného vodíku a zachyceného uhlíku je možné vyrobit uhlovodíky a strkat je zas někam do podzemí když jsou tak fujky, budoucnost patří sklolaminátu z vyřazených větrníků, budou z něho budovy, nábytek, auta..

Šimon Špidla
31. leden 2024, 18:55

Planeta Země není nekonečná. Úzkostlivé nakládání se zdroji a jejich recyklace jsou nutností. Koneckonců, efektivní hospodaření s materiály a jejich koloběh je životu vlastní. Proto mi přijde jako dobrý směr hledět na CO2 ne jen jako na odpad, ale i jako na materiál.

Aleš Vanga
1. únor 2024, 12:31

CO2 není žádný odpad - je to životně důležitý plyn, bez kterého by nemůže probíhat fotosyntéza.

Je to plyn, bez kterého není život na Zemi možný.

Šimon Špidla
1. únor 2024, 14:28

To ano. Ale zároveň je to odpoadní produkt třeba průmyslu a dopravy. Je to životně důležitý plyn, který vás ale také snadno udusí. Věci mají svou míru a souvislosti.

Aleš Vanga
1. únor 2024, 14:56

Je to i "odpadní" produkt při dýchání živočichů, uvolňuje se z vulkánů, oceánů - tj. také věc přírodní a přirozená. Nakonec i metan (zemní plyn) není tak úplně "fosilní" palivo - metan se vyskytuje poměrně hojně ve vesmíru (např. kapalný na Saturnově měsíci Titan).

O nebezpečnosti koncentrace CO2 se šíří spousta dezinformací - příliš se ale "neprozrazuje", že za dinosaurů byly koncentrace 2 000 ppm (dnes cca 400) - a životu na Zemi to rozhodně nebránilo. Vyšší koncentrace CO2 mohou být šancí jak odvrátit následující dobu ledovou - která by pro současné lidstvo byla skutečnou "klimatickou katastrofou".

Šimon Špidla
1. únor 2024, 15:56

Nevím, jak za dinosaurů, ale za dobu existence homo sapiens je to skokový nárůst málem na dvojnásobek. V jediném okamžiku! A protože jde o antropogení emise, je v naší moci s tím něco dělat (snad ještě).

Pravoslav Motyčka
31. leden 2024, 23:18

Asi 10GT CO2 ročně se odstraní z atmosféry přirozenou cestou. Nemá smysl se snažit o čistou nulu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se